Yazı İçeriği
Zatürre bulaşıcıdır Zatürre geçmezse kansere bakılmalı Kemoterapi alanlar risk grubunda

Nefes darlığı, ateş ve titremeyle belirti verir

Pnömoni yani halk arasında bilinen adıyla zatürre, akciğer dokusunun iltihaplanması sonucu oluşur. Başta bakteriler olmak üzere, çeşitli mikroorganizmalar bu hastalığın ortaya çıkmasına yol açar. Bazı zatürre türlerinde hasta kişilerden sağlıklı olanlara doğrudan bulaşma riski bulunur. Ama genellikle hastanın kendi vücudunda bulunan mikroplar zatürreye neden olur. Bu mikroplar sağlıklı bir kişide zatürre yapmazken, herhangi bir nedenle vücut direnci kırıldığında akciğerlerde iltihap oluşturabilir. Dolayısıyla zatürreden korunmada bağışıklık sisteminin güçlü ve sağlıklı olması büyük önem taşır.


Zatürre bulaşıcıdır

Virüs kökenli zatürre, bakteri kökenli olanlara oranla daha çok bulaşır. Zatürreli bir hasta hapşırık ya da öksürük yoluyla mikroorganizmaları ortam havasına yayabilir. Bunu soluyan bir başkası da özellikle vücut direnci zayıfsa zatürreye yakalanabilir.

Çok spesifik olmamakla beraber zatürre genellikle titreme, ateş, halsizlik, öksürük, göğsün yan tarafında ağrı, balgam çıkarma, nefes darlığı, kas ağrısı ve baş ağrısı gibi belirtilerle kendini gösterir.

Zatürre geçmezse kansere bakılmalı

Zatürre tanısının konulmasında kişinin şikayet ve yakınmaları büyük önem taşır. Ateş en önemli belirtidir. Bazen balgamlı, bazen de kuru öksürük görülebili. Balgam yeşil, sarı veya paslı kirli renkte olabilir. Göğüs ağrısı, üşüme, titreme, bazen de solunum güçlüğü ile birlikte nefes darlığı yaşanır. Bu bulguların görüldüğü kişilerde mutlaka zatürreden şüphelenmek gerekir. Yaşlı hastalarda bazen zatürre çok silik seyredebilir. Bu belirtiler olmadığı gibi sadece kişilik değişikliği, depresif hal bile hastalığı işaret edebilir. O yüzden yaşlı hastalarda şüphelenme eşiğini daha da düşürmek gerekir. Hastaların fizik muayenesinde zatürreye ait birtakım bulgular çıkar. Ayırıcı tanı için akciğer grafisi çekilir. Hastalık tüberküloz ve akciğer kanseriyle karıştırılabilir. Özellikle geçmeyen, gerilemeyen zatürre vakalarında altta yatan bir kanser hastalığının olup olmadığına da bakılması gerekir.

Hastalığın tedavisine muhtemel sebepler göz önüne alınarak hekim tarafından karar verilir. Sıklıkla antibiyotik, zaman zaman da antiviral ya da antifungal ilaçlar kullanılır.

Kemoterapi alanlar risk grubunda

Zatürre açısından riskli grupta olan kişileri şöyle sıralayabiliriz 65 yaş üstü yaşlılar, KOAH benzeri kronik akciğer hastalığı, diyabet, kronik böbrek ve kalp hastalığı olanlar, kemoterapi alan ya da immün sistem bozukluğu olan kişiler, alkolikler, bakımevinde kalanlar, kötü beslenenler, ağız hijyeni yetersiz kişiler ile şuuru kapalı veya yatalak hastalar.