Yazı İçeriği
Arpacık ve şalazyon neden çıkar? Arpacık ve şalazyon belirtileri Arpacık ve şalazyon bulaşıcı mıdır? Çay pansumanı iyi gelir mi? Arpacık ve şalazyon nükseder mi? Arpacık ve şalazyon tedavi edilmezse…

Arpacık ve şalazyon tedavisi

Göz kapağında gözyaşı üreten farklı bezler vardır. Özellikle gözyaşının yağlı kısmını üreten bu bezler tıkandığında içeriğini boşaltamazlar. Bunun sonucu gözyaşı bezi şişer. Ciltte ve yağ bezlerinde yaşayan bakteriler de bu duruma katılırsa kırmızılık ve ağrı veren bir iltihap oluşur. Buna arpacık (hordeolum) denir. Arpacık iyileşirken geride bir kist bırakabilir. Buna da şalazyon adı verilir.


Arpacık ve şalazyon neden çıkar?

Yağ bezlerinin tıkanması ve içeriklerini boşaltamaması ana nedendir. Kimi kişilerde yağ bezleri fazla çalışır. Kimilerinde de kirpik diplerinde yaşayan demoedex adı verilen akarlar veya bakteriler arpacık gelişimini kolaylaştırabilir. Arpacık iyi tedavi edilmez ise sonucu şalazyon olabilir.

Arpacık ve şalazyon belirtileri

Arpacık olduğunda göz kapağı kızarır ve şişer. Şikayetler genellikle tek noktada toplanır ancak iltihap arttıkça sorun göz kapağının geneline, hatta diğer göz kapağına yayılabilir. Hastalar dokunmakla ağrı tarif ederler. Hatta dokunmadan sadece göz kırparak bile ağrı olabilir. Ağrı genellikle keskin, batıcı tarzdadır ve göz çevresine de yayılabilir.

Arpacık ve şalazyon bulaşıcı mıdır?

Teorik olarak bulaşıcıdır. Ancak pratikte daha çok kişinin göz kapağında yaşayan bakteri ve akarlardan kaynaklandığı için doğrudan bulaşmaya sık rastlanmaz. Daha çok arpacık geçiren kişi ile birlikte yaşayan aile fertlerinde aynı bakteri ve akarların da yaşaması sonucu ortaya çıkar. Buna sebep olan şey yastık, havlu gibi ortak kullanılan malzemelerdir. Öyleyse bir arpacık salgını gelişmesinden bahsedilemez. Arpacık geçiren kişi ile aynı odada bulunmak, konuşmak gibi faktörler ile arpacığın bulaşma ihtimali yok denecek kadar azdır.

Çay pansumanı iyi gelir mi?

Çay pansumanı halk arasında çok dile getirilen ve işe yaradığı da bilinen bir yöntemdir. Ancak burada işe yarayan şey çaydan çok ılık pansuman uygulanmasıdır. Göz kapağına uygulanan ılık pansuman ile tıkalı gözyaşı bezinin ağzı açılabilir, içerideki cerahat akar ve hastanın şikayetleri azalır. Ayrıca tıkalı yağ bezi içinde yer alan donmuş yağlar da ılık pansuman ile erir ve kolay boşalır hale gelir. Bu da şikayetlerin azalmasına yardımcı olur. Yani özetlemek gerekirse, çay pansumanı değil de ılık pansuman aslında işe yarar. Ilık pansuman hastanın dayanabileceği kadar sıcak olmalı ancak kendisini yakacak kadar da sıcak olmamalıdır (elinizin tersini yakmaya sıcaklık uygundur). Pansuman için havlu, ıslak mendil, çay poşetleri kullanılabilir. Kullanılan materyal soğuyana kadar göz kapağında tutulabilir.

Arpacık ve şalazyon nükseder mi?

Kirpik diplerinde yağ bezlerinin temiz tutulması arpacık ve şalazyonun nüksetme olasılığını azaltır. Bu amaçla gözde kullanım için üretilen ve çay ağacı yağı içeren ıslak mendiller veya göz şampuanlarının kullanılması önerilir.

Arpacık ve şalazyon tedavi edilmezse…

Arpacık ve şalazyon göz kapağında kistler kalmasına, bunlara bağlı olarak da şekil bozukluğuna sebep olabilir. Bu durum ameliyatsız düzelemeyecek bir sonuç yaratabilir.