Yazı İçeriği
Aşırı terlemenin çözümü var Aşırı terleme lokal de olabilir Botoks aşırı terlemeyi 6 ay durdurabiliyor Aşırı terleme ameliyatı Aşırı terleme hemen duruyor

Aşırı terleme hastalığı iş ve sosyal yaşamı tehdit ediyor

Yaz aylarında bir miktar terlemek normal bir durumken terlemenin tüm mevsimlere yayılması ve stres halinde daha da artması, “hiperhidrozis” yani aşırı terleme hastalığına işaret ediyor olabilir. Günlük yaşamda sıkıntılara neden olan aşırı terleme hastalığı iş ve sosyal hayatı da olumsuz yönde etkiliyor. Oysa bu sorundan 1 saatlik bir cerrahi operasyonla kurtulmak mümkün.

Terleme, vücudun sıcaklığını sabit tutmak için meydana gelen fizyolojik bir olay. Mesela koştuğumuzda vücudumuz ısısını düşürmek için terleyecektir ki bu faydalı bir durum ancak herhangi bir neden yokken, dinlenme halinde terliyorsak işte o zaman “aşırı terleme” sorunu yaşıyoruz demektir.


Aşırı terlemenin çözümü var

Vücudun ısı regülasyonu için gerekli olan miktardan daha fazla terlemesi olarak nitelendirilen, tıp dilindeki adıyla hiperhidrozis kişiyi sosyal ve iş hayatında oldukça zor durumda bırakabilen önemli bir problem.Bu soruna günümüzde geçici ve kalıcı yöntemlerle çözüm sağlanabiliyor. Aşırı el ve koltukaltı terlemesi tedavisinde bu bölgelere giden sempatik sinirlerin bloke edilmesi hedefleniyor. Bu sayede ter bezlerine giden aşırı uyaran ortadan kalkacağı için el ve koltukaltında terleme kesiliyor.

Aşırı terleme lokal de olabilir

Aşırı terleme tüm vücutta veya lokal olarak görülebiliyor. Eğer genel bir aşırı terleme varsa altında yatan neden çoğunlukla metabolik ya da hormonal bir hastalık veya kullanılan ilaçlar oluyor. El (avuç içi), koltukaltı, yüz ile ayak tabanında gelişen bölgesel aşırı terlemenin altında ise genellikle herhangi bir etken yatmıyor. Ancak tüm vücutta olan yaygın terleme enfeksiyon hastalıklarından hipertroidiye, kalp hastalıklarından akciğer sorunlarına kadar birçok hastalığın da habercisi olabileceği için öncelikle bir doktora başvurarak altta yatan etkenin belirlenmesi gerekiyor.

Botoks aşırı terlemeyi 6 ay durdurabiliyor

Klasik ilaç tedavileri, bazı tablet ve kremler aşırı el ile koltukaltı terlemesinde başvurulan yöntemlerden bazıları. Ancak gerek yan etkilerinin fazla olması, gerek kullanım zorlukları ve gerekse çok az etkili olmaları nedeniyle bu yöntemler genelde yetersiz kalabiliyorlar. Daha kalıcı ve etkili tedavi için uygulanan botoks etkili olmakla birlikte geçici çözüm sunuyor. Bu nedenle yılda 2-3 kez tekrar edilmesi gerekiyor. Ayrıca az da görülse, ciltte döküntü, kaşıntı, ellerde halsizlik gibi bazı yan etkilere yol açabiliyor.

Aşırı terleme ameliyatı

Aşırı el ve koltukaltı terlemesi sorununda etkili ve kalıcı tedavi ise cerrahi yöntemle sağlanıyor. Endoskopik Torakal Sempatektomi (ETS) adı verilen ve genel anestezi altında uygulanan bu ameliyat her iki koltukaltından yapılan 1 cm’lik küçük kesilerde gerçekleştiriliyor. Video-endoskopla girilerek, göğüs boşluğu içinde, kol ve koltukaltındaki ter bezlerini uyarmaktan sorumlu olan ve sempatik ganglionlar denilen sinirler kesiliyor veya klipsle ezilerek bloklanıyor. Her iki taraf için toplamda 1 saatten daha kısa süren bu işlem sırasında ve sonrasında kişi ağrı duymuyor, güçsüzlük ve uyuşukluk gibi problemler yaşamıyor.

Aşırı terleme hemen duruyor

Kesilen veya bloklanan sinirler sadece koltuk altı ile ellerdeki terleme ve ısı düzenlemesinden sorumlu oluyorlar. Bu nedenle ameliyat sonrasında kalıcı olarak ellerde kuruma ve ısınma oluyor, koltukaltındaki terleme duruyor. Kişi ameliyat sonrasında hemen ellerini ve kollarını istediği şekilde kullanabiliyor, hastanede sadece bir gün kaldıktan sonra hemen işine ve normal hayatına dönebiliyor.