Yazı İçeriği
Bebeklerde diş çıkarma ne zaman başlar? Diş çıkarma belirtileri ve ateş Diş çıkarma ne tür rahatsızlıklara, huzursuzluklara yol açabilir? Bebekleri rahatlatmak için bu süreçte neler yapılmalıdır? Bebeklerde diş temizliği ve bakımı nasıl sağlanmalıdır? Bebeklerde diş çürüğü olabilir mi? Bebeklerin diş çıkarma döneminde çürüklerden nasıl korunulur? Bebekler, çocuklar ilk kez ne zaman diş hekimine götürülmelidir? İlkokula kadar kaç diş çıkmış olur? Diş çıkarma sırası Hangi yanlış davranışlar dişlere zarar verir? Anneler bebeklerinin diş çıkarma sürecinde nelere dikkat etmelidir?

Diş çıkarma bebeklerde ne zaman başlar?

Doğumdan sonra ilk aylar bebeğinizin dünyaya, sizin de anneliğe alışma döneminizdir. Gazı, uykusu gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Ancak bebeğinizin tüm dönemlerinde çeşitli sıkıntılarla karşılaşmaya hazırlıklı olun. Huysuzlukları, ağlamaları, uykusuz kaldığı geceler özellikle 6’ncı ayda başlayabilir. Çünkü bebeğiniz 6’ncı ayından itibaren diş çıkarmaya başlar. Bebeklerde diş çıkarma dönemi ebeveynler için zorlayıcı olabilir. İşte bebeklerde diş çıkarmayla ilgili merak edilen sorular ve yanıtları...


Bebeklerde diş çıkarma ne zaman başlar?

6 ay – 9 ay arasında dişler görünmeye başlayabilir.

Diş çıkarma belirtileri ve ateş

Dişin çıkacağı bölgede kaşınma, salya artışı her zaman olmamakla birlikte ateş ve huzursuzluk görülebilir. Ancak her yeni diş çıkarmada, aynı belirtiler görülmez.

Diş çıkarma ne tür rahatsızlıklara, huzursuzluklara yol açabilir?

Diş çıkarma kaşınma ve salya artışına neden olabilir. Ayrıca ateş ve huzursuzluk bu tabloya eşlik edebilir.

Bebekleri rahatlatmak için bu süreçte neler yapılmalıdır?

Bebekler diş çıkarma döneminde diş kaşıyıcılar ile rahatlatılmaya çalışılabilir. Çok fazla huzursuzluk durumunda doktora danışılarak rahatlatıcı topical jeller kullanılabilir.

Bebeklerde diş temizliği ve bakımı nasıl sağlanmalıdır?

İlk dişlerin görülmesi ve öncesinde ağız içi ve dişler temiz bir gazlı bezle ya da parmak fırçaları yardımıyla temizlenmelidir. 1 yaşından itibaren fırça kullanımına başlanmalı ve çok az miktarda macun fırça yüzeyine sürülmelidir. 2-6 yaş grubu çocuklarda macun miktarı bezelye tanesi büyüklüğünde ve florürlü diş macunu kullanılmalıdır.

Bebeklerde diş çürüğü olabilir mi?

Evet.

Bebeklerin diş çıkarma döneminde çürüklerden nasıl korunulur?

Diş çürükleri, çocuklarda genel sağlığı ve ağız-diş sağlığını olumsuz yönde etkilemesi açısından önemli bir sorundur. Günümüzde diş çürüğü enfeksiyöz bir hastalık olarak tanımlanır ve çocukluk döneminde en sık görülen hastalıktır. Diş çürüğü oluşumu birçok faktöre bağlıdır ve günlük olarak ağız hijyeninin yapılması, sistemik ve topikal florür uygulanması, doğru beslenme uygulamaları ve düzenli olarak diş hekimi kontrolü ile profesyonel bakım yapılarak diş çürükleri önlenebilir.

Bebekler, çocuklar ilk kez ne zaman diş hekimine götürülmelidir?

İlk diş hekimi ziyaretinin ilk diş çıktıktan sonra bebeğinizin 6’ncı ayında veya 1 yaşında olması gerektiğine Amerikan Çocuk Diş Hekimligi Birliği (AAPD) ve Avrupa Çocuk Diş Hekimliği Birliği (EAPD) tarafından dikkat çekilir. Erken çocukluk çağı çürüklerinin (biberon çürüklerinin) önlenmesinde, ailelerin diş sağlığı konusunda bilgilendirilmeleri, yönlendirilmeleri ve önlem almaları önem taşır.

İlkokula kadar kaç diş çıkmış olur?

Süt dişlerinin sayısı 20 adet ve sürekli azıları 6 yaşında çıkanlarla beraber 24 adet diş görülebilir.
Diş çıkarma sırasında öncelik: Alt çene

Diş çıkarma sırası

Diş çıkarmada öncelik sırası ilk olarak alt ön dişlerdedir. Bunu takiben üst ön dişler ve yan kesici dişler olacak şekilde devam eder. Süt dişlerinin çıkma sıraları şöyledir:

  • Üst-alt kesici dişler: 6-12 ay.     Düşme (ortalama): 7-8 yaş
  • Üst-alt köpekdişler: 18-24 ay.     Düşme (ortalama): 10-11 yaş
  • Üst-alt birinci süt azı dişleri: 12-18 ay.     Düşme (ortalama): 9-10 yaş
  • Üst-alt ikinci süt azı dişleri: 24-30 ay.     Düşme (ortalama): 11 yaş
  • Daimi birinci azı dişleri ise 6 yaşında çıkar ve 6 yaşında ilk kalıcı diş ağız içinde yerini alır.

Hangi yanlış davranışlar dişlere zarar verir?

Uzun sure anne sütü ya da biberon ile gece beslenme, erken çocukluk çağı çürüklerinde başlıca etkendir. Ayrıca diş fırçalamaya geç başlanması, karbonhidrat (şeker vs.) ağırlıklı beslenme ve pedodontistin (çocuk diş hekimi) kişiye özel bakımlarının eksik yapılması diş çıkarma döneminde çürüklere neden olup zarar verebilir.

Anneler bebeklerinin diş çıkarma sürecinde nelere dikkat etmelidir?

Diş çıkarma esnasında görülen semptomları hafifletmek için pedodontiste ya da çocuk doktorlarına danışabilirler. Diş ve ağız hijyenini bu aşamada aksatmamaları gerekir.