Yazı İçeriği
Böbrek kanseri nedenleri Böbrek kanseri belirtileri Böbrek kanseri metastazları Böbrek kanseri türleri nelerdir? Böbrek kanseri evreleri Böbrek kanseri nasıl teşhis edilir? Böbrek kanseri nasıl tedavi edilir? Böbrek kanseri nükseder mi? Böbrek kanseri ameliyatı sonrası beslenmeye dikkat!

Böbrek kanseri hakkında bilmeniz gerekenler

Erken teşhisle tamamen tedavi edilebilen böbrek kanseri sık görülen bir kanser türü değildir. Böbreklerin idrar üreten kısmından gelişen kansere böbrek kanseri adı verilir. Böbrek üstü bezi kanseri ise böbreklerin üzerinde yer alan, böbreklerin bağımsız hormon üreten bezlerinde oluşur. Böbrek üstü bezi kanserleri çok nadir görülür.


Böbrek kanseri nedenleri

Böbrek hücreli kanserlerin nedenleri kesin olarak bilinmez. Ancak sigara, aşırı kilo ve hipertansiyon böbrek hücreli kanser gelişimi için risk faktörleri olarak kabul edilir. Von Hippel-Lindau hastalığı ailesel geçişli, genetik bir hastalık olup böbrek kanseri riskini artırır.

Böbrek kanseri belirtileri

Böbrek tümörünün en yaygın 3 belirtisi şunlardır:

  • Kanlı idrar
  • Böğür (yan) ağrısı
  • Böğürde (yanda) kitle

Böbrek kanserinde her zaman bu üç belirti birlikte olmayabilir. Bu üçlü belirtilerden sadece tek biri olabilir veya hiç belirti vermeyebilir. Böbrek kanseri kendini kansızlık, kilo kaybı veya ateşle de gösterebilir.

Böbrek kanseri metastazları

Böbrek kanserinin metastaz yaptığı yere göre de belirtisi olabilir. Örneğin; akciğer metastazında kanlı balgam, nefes darlığı; kemik metastazında ağrı; beyin metastazında baş ağrısı ve baş dönmesi görülebilir. Böbrek hücreli kanser vücudun hemen her yerine metastaz yapabilme potansiyeli taşısa da sıklıkla akciğer, kemik, lenf nodları, karaciğer, böbrek üstü bezi ve beyine metastaz yapar.

Böbrek kanseri türleri nelerdir?

Böbrek hücreli kanserin yüzde 85’i berrak hücreli histolojiden oluşur. Böbrek kanserinin diğer türlerini kromofob, papiller, medüller ve bellini (toplayıcı kanal) tümörleri oluşturur. Böbrekte oluşan idrarın toplandığı yer olan renal pelvis kanseri de vardır ki bu kanser böbrek hücreli kanserden çok mesane kanseri gibi davranır.

Böbrek kanseri evreleri

Böbrek hücreli kanserler birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü evrelerle adlandırılır. Kanser metastaz yapmış ise bu, evre 4 olarak kabul edilir. Kanser sadece lenf bezlerine yayılmış ise evre 3, diğerleri evre 1 veya 2 olarak adlandırılır. Erken veya ileri evrede kanlı idrar olabilir. Genellikle kilo kaybı, ağrı ve ateş ileri evrelerde olur.

Böbrek kanseri nasıl teşhis edilir?

Kişide kanseri düşündürecek şikayetler varsa, karın bölgesinin bilgisayarlı tomografisi çekilerek böbrekte kitle olup olmadığına bakılmalıdır. Tomografide kanseri düşündüren kitle saptandığında çoğunlukla biyopsiye gerek olmaz, ameliyat ile kanser çıkarılmalıdır. Başka amaçlarla veya check up sırasında çekilen ultrasonografide böbrekte tesadüfen kitle görülerek de teşhis konulabilir.

Böbrek kanseri nasıl tedavi edilir?

Esas tedavi yöntemi cerrahidir. Ameliyat ile böbreğin tamamı veya bir kısmı çıkarılabilir. Çok erken evrede ameliyat yapılmadan radyolojik tekniklerle de tümör yok edilebilir. Ameliyat sonrası yüksek riskli kişilere koruyucu amaçla ilaç (sunitinib) verilebilir. Böbrek kanseri diğer organ kanserleri gibi klasik kemoterapiye iyi cevap vermez ve bu nedenle de klasik kemoterapilerin bu kanser tedavisinde yeri yoktur. Metastaz yapmış ileri evre tedavide immünoterapi ve akıllı ilaçlar kullanılır. Metastaz sayısı az ise bunların ameliyat ile alınması faydalı olabilir.

Böbrek kanseri nükseder mi?

Böbrek kanserinin nüks etme olasılığı evreye göre değişkenlik gösterir. Ameliyat edilen tüm böbrek kanserlerinin yüzde 20 ile 30’u nüks eder. Bu nükslerin de büyük kısmı ameliyattan sonraki ilk üç yılda olur.

Böbrek kanseri ameliyatı sonrası beslenmeye dikkat!

Ameliyattan sonraki ilk üç yılda nüks riski yüksek olduğundan doktor kontrollerini aksatmamak gerekir. Yeni bir şikayet oluşursa doktora bilgi verilmelidir. Böbrek kanseri riskini artırabileceği düşünülen faktörlerden uzak durulmalıdır. Örneğin sigara içiliyorsa bırakılmalı, yüksek tansiyon varsa mutlaka tedavi edilmelidir. Aşırı kilo da böbrek kanseri riskini artırabileceğinden ideal kiloda olacak şekilde bir beslenme yapılmalı (mevsiminde bol sebze-meyve tüketilmeli, işlenmiş et ürünleri tüketilmemeli) ve hareketli-aktif bir yaşam sürülmeli.