Böbrek taşı, şiddetli ağrı, mide bulantısı ve kusma, idrarda kan gibi belirtilerle kendini gösterir. Böbrekte oluşan taşlar, bol sıvı tüketildiğinde ya da ilaç tedavisiyle kendiliğinden düşebilirler. İki yöntemle de düşmeyen böbrek taşları için ameliyata başvurulur. Kanamaya, çeşitli tıkanmalara, enfeksiyona ve böbrek hasarlarına sebep olabilecek taşlar için ameliyat gerekebilir.

Böbrek taşı ameliyatı sonrası iyileşme süresinde değişiklik olabiliyor

Böbrek taşı ameliyatından sonra iyileşme kişide bulunan taşa ve yapılan ameliyat cinsine göre değişiklik gösterebilir. Bazen yapılan ameliyattan sonra böbrek ile mesane arasına kateter adı verilen içi boş, plastikten yumuşak bir boru takılır. Borunun çıkarılma zamanı kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Genellikle bu boru çıkarıldığında kişi iyileşmiş kabul edilir.

Böbrek taşı ameliyatı sonrası cinsel ilişki

Börek taşı ameliyatından sonra cinsel ilişkiye tıbbi olarak izin verme böbrek ile mesane arasında takılan kateterin çıkarılmasıyla eş zamanlıdır. Genel olarak ameliyattan 10 gün sonra kişi, cinsel yaşam dahil olmak üzere tür türlü yaşantısına normal bir şekilde devam edebilir.