Yazı İçeriği
Böbrek taşı ağrısı İdrarda kan Kum Diğer belirtiler

Böbrek ağrısı

Ağrı, böbrek taşında en sık rastlanan belirtidir. Böbrek ağrısının şiddeti, belli belirsiz bir sızlamadan son derece şiddetli, kıvrandırıcı ve hastaneye yatmayı gerektirecek yoğunluğa kadar değişik düzeylerde olabilir. Tipik olarak ağrı gelip-geçici ve azalıp-çoğalan niteliktedir. Ağrı atakları taşın üreter içerisindeki hareketi ve buna bağlı spazmlara bağlıdır. Şiddetli ağrı atakları genellikle 20 – 60 dakika arasında sürebilir.


Böbrek taşı ağrısı

Böbrek ağrısı, taşın bulunduğu vücut tarafında olur. Ağrının yeri taşın yerine ve hareketine göre değişebilir. Böbrekte veya üst üreterdeki taş, kaburga ile kalça arasında yan (böğür) ağrısına neden olur. Alt üreterde ve mesaneye yakın taşlar karın alt kısmında veya cinsel organa doğru yayılan ağrıya yol açabilir.

İdrarda kan

İdrarda kan görülmesi, böbrek taşı olan hastaların çoğunda olur. Kanama sadece idrar tetkikinde saptanabilecek düzeyde de olabilir.

Kum

İdrarda “kum” biçiminde ya da ufak taş kırıntıları atıldığı görülebilir. Özellikle ürik asit taşları “kum” biçiminde görülebilir ve bazen ani idrar yolu tıkanıklığı da meydana gelebilir.

Diğer belirtiler

Bulantı, kusma, idrar yaparken acı-yanma ve idrar sıkışıklığı yakınmaları olabilir. Bazı hastalarda taş, idrar kanalına yapışarak iltihap gelişimine yol açabilir. Böbreği doldurabilecek kadar büyük bazı taşlar, böbrekte kronik iltihaba ve zaman içerisinde böbrek kaybına yol açabilir.