Yazı İçeriği
Böbrek taşı neden olur? Böbrek ağrısının şiddeti kişiden kişiye değişir Taşın yarattığı sorunlar değişebilir Böbrek taşının neden olduğu hastalıklar Böbrek iltihabı varsa…

Böbrek taşı düşürme

Vücudumuzda en az kalp, akciğer, karaciğer kadar hayati öneme sahip bir diğer organımız da böbrektir. Genel sağlığımızı korumak için böbreklerimizin sağlığı konusunda hassas olmamız gerekir. Aksi takdirde iyi korunmayan böbreklerde taşlar oluşabilir. Böbrek taşı, pek çok kişiyi şiddetli ve ani ağrılarla yakalar. Doğru zamanda tedavi edilmemesi, böbrek yetmezliği, organ kaybı gibi geri dönüşü mümkün olmayan hasarlara neden olabilir. Herhangi bir belirti görülmeksizin böbreklerin yılda 1 kez kontrol edilmesi gerekir.


Böbrek taşı neden olur?

Böbrek taşı, genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak gelişir. Böbrek taşı oluşturabilecek elementler hemen her besinde de bulunur. Böbrek yolunu tıkayarak böbrekte enfeksiyon ve böbrek yetmezliğine yol açabilen böbrek taşları, kimi zaman hiçbir belirti vermeksizin ilerleyebilir. Kimilerinde ise şiddetli ağrılar yaratır. Düzenli olarak doktor kontrolüne gitmek ise alınabilecek en iyi önlem. Hiçbir şikayet olmasa da 40 yaşına kadar 2 yılda 1 kez, 40 yaşından sonra yılda 1 kez böbreklerin kontrol edilmesi gerekir. Ancak aile böbrek taşı şikayeti varsa, 3 ya da 6 ayda bir ultrason ile böbreklerin takip edilmesi önem taşır.

Böbrek ağrısının şiddeti kişiden kişiye değişir

Bir kum tanesi kadar veya çok daha büyük ölçülerde olabilen böbrek taşları, genellikle bel bölgesinde ya da böbrek ile idrar torbası arasında bulunur. Şiddetli ağrılara, bulantı, kusma ve ateş de eşlik edebilir. Ağrının şiddeti kişiden kişiye değişebilir. Ağrı, kimi zaman erkeklerde yumurtalıklara, kadınlarda ise vajinal dudaklara vurabilir.

Taşın yarattığı sorunlar değişebilir

Taşın böbrekte yaratabileceği sorunlar konumuna göre değişiklik gösterebilir. Taşın böbrekte üretilen idrarı mesaneye taşıyan ‘üreter’in ağzına yerleşmesi, idrar çıkışının azalmasına ya da durmasına neden olur. Bu durumun uzun sürmesi halinde idrar, geriye dönüp böbreğe baskı yaparak şişmesine yol açar. Bu da hidronefroz denen rahatsızlıkla sonuçlanır. Ancak bu durum idrarda belirgin bir azalmaya neden olmadığı için hemen fark edilmeyebilir.

Böbrek taşının neden olduğu hastalıklar

Böbrek taşları bakteriyel bir hastalık olan ‘pyelonefrit’ adındaki böbrek iltihabına da neden olabilir. Pyelonefrit, kan veya idrar yoluyla böbreğe gelerek buraya yerleşir. Böbreğin büyümesine ve ödem oluşmasına neden olur. Pyelonefrit kişide ağrı, ateş, bulantı ve kusma gibi belirtilerle kendini gösterir. Böbrek fonksiyonlarına zarar vererek böbreğin çalışmasını engelleyen böbrek iltihabı, doğru ve zamanında tedavi edilmediği takdirde kronikleşir. İleri safhada böbrek yetmezliğine dahi neden olabilir.

Böbrek iltihabı varsa…

Hidronefroz ve pyelonefrit görülmesi durumunda taşlara müdahale edilerek böbrek eski sağlığına kavuşabilir. Ancak ciddi ölçüde zarar görmüşse, böbreğin alınması söz konusu olabilir. Bu şekilde geri dönüşü olmayan bir yola girmemek için düzenli olarak doktor kontrollerine gitmek hayati önem taşır.