Vücudumuza aldığımız maddelerden yararlı olanlar haricinde, zararlı atık maddeler böbrekler sayesinde dışarı atılır. Bu sebeple böbrekler vücudun sağlıklı olması açısından büyük önem taşır.  

Özellikle bol sıvı tüketmemek böbrek taşı oluşmasının başlıca nedeni

Böbrek taşı oluşumuna neden olan önemli etkenlerden biri yeterli sıvı tüketilmemesidir. Ayrıca fazla kilo, aile öyküsünde böbrek taşı düşüren birilerinin olması, cinsiyete bağlı olarak erkeklerde böbrek taşı oranının kadınlarda görülme oranından fazla olması, idrar yolu enfeksiyonlarının sık geçirilmesi böbrek taşı oluşum riskini arttırmaktadır. Tüm bunların yanı sıra böbrek taşı oluşumuna neden olan bazı gıdalar da vardır. Asitli ve gazlı içecekler, tuz kırmızı et, pancar, mantar, karnabahar, soya, kuruyemiş, çikolata gibi gıdaların fazla tüketimi böbrek taşı oluşumunu hızlandırabilir.

 

Böbrek taşı düşürmenin 6 belirtisi

  • Bel bölgesinde yan ağrısı adı verilen şiddetli ağrı
  • Kasık bölgesinde ağrı
  • Bulantı ve kusma
  • İdrarda renk değişikliği ve kanama
  • Ateş
  • Soğuk terleme 

 

Böbrek taşı tedavi yöntemleri

Böbrek taşı düşürmek, bir taşın böbrekten çıkıp idrar torbasına inmesi demek anlamına gelir. Böbrek taşı kendiliğinden de düşebilir. Özellikle 5 mm veya daha küçük taşların yüzde 90 veya yüzde 95’i ilaç tedavisiyle ve bol su içerek düşürülebilir. Bol su tüketmenin amacı idrar miktarını arttırarak taş üzerinde itici bir baskı oluşturmaktır.

Börek taşı düşürürken şiddetli bir ağrı oluşur. Oluşan ağrıyı azaltabilecek bazı ilaçlar kullanılır. Kullanılabilecek ilaçların başında ağrı kesiciler gelir. Bir diğer ilaç grubu ise idrar kanalı üzerinde etkili olan taşın çevresinde, idrarın kısmen veya tamamen akmasını sağlayarak idrar yollarındaki basıncı düşürmek ve düşen basınca bağlı olarak ağrıyı azaltmayı hedefleyen yardımcı ilaçlardır.

Bunların yanı sıra daha büyük taşların düşürülmesi için ESWL adı verilen dışardan ses veya şok dalgalarıyla taşın kırılmasını sağlayan bir işlem de uygulanır. Bu işlemden önce kişiye ağrı kesici verilerek seansa alınır. Genellikle her bir seansta üç bin atış yapılır. Bir diğer tedavi yöntemi ise endoskopik yöntemlerdir. Anestezi altında ameliyathane şartlarında kişiye uygulanır.