Yazı İçeriği
Boyun ağrısı neden olur? Boyun fıtığı ağrısı nasıl anlaşılır? Boyun tutulması nedir? Boyun ağrısı için… Boyun ağrısına ne iyi gelir? Boyun ağrısı için doğru yastık hangisi? Boyun ağrısı için hangi doktora gidilir?

Boyun ağrısı nedenleri

Kaslar, baş ve yedi omurgadan oluşan boyun için hareket ve duruşu destekler. Omur, mekanik stres altındayken omuriliği korur. Kireçlenme ve fıtık gibi sebepler boyun ağrılarını beraberinde getirir. Boyun ağrıları kimi zaman kişinin ciddi şekilde yaşam kalitesini bozar.


Boyun ağrısı neden olur?

Boyun ağrılarının nedeni net bir şekilde belirlemek her zaman mümkün olmayabilir. Boyun ağrıları yaş ile birlikte artar. Kas iskelet sistemi hastalıkları en sık boyun ağrısı nedenleridir. Boyun ağrılarının sebepleri şöyle sıralanabilir:

  • Boyunu destekleyen kasların aşırı gerilmesi (ağır kaldırmak, aşırı spor, yoğun iş aktivitesi, yanlış masa başı çalışma, yanlış pozisyonda uyuma, yüksek yastık, kötü seyahat şartları     
  • Whiplash (kamçı) yaralanması
  • Boyun fıtığı (en yaygın görüldüğü seviyeler C4 ve C7 omurlar arasıdır.)
  • Kireçlenme (en yaygın görüldüğü seviyeler C4 ve C7 omurlar arasıdır.)
  • Kas spazmı (kulunç)
  • Fibromiyalji
  • Diffüz iskeletal hiperosteosis hastalığı

Boyuna yansıyan ve omurga kaynaklı olmayan boyun ağrısı nedenlerinden bazıları ise şunlardır:

  • Enfeksiyonlar
  • Kanser
  • İltihaplı romatizmal hastalıklar

Boyun fıtığı ağrısı nasıl anlaşılır?

Öncelikle hastanın öyküsünü dinlemek önemlidir. Boyun ağrısının başlangıcı, şiddeti, bölgesi, kola ve omuza yansıması, uyuşukluk, karıncalanma, yanma gibi nöropatik ağrı varlığı sorgulanır. Daha sonra muayene ve gerekirse MRI veya röntgen gibi görüntüleme tetkikleri ile ayırıcı tanı değerlendirilir.

Boyun tutulması nedir?

Hak dilinde sıklıkla kullanılan ‘boyun tutulması’ söylemi ise aslında boyun hareketlerinde kısıtlılık ve ağrı oluşmasıdır. Aniden veya zorlayıcı bir hareket sonrası olabilir. Boyun tutulması sonrası ağrı çok yoğun hissedilebilir. İlk bir iki gün 15 dakika buz uygulanması ağrıyı azaltır. Daha sonrasında sıcak uygulama, kas spazmını azaltarak ve kan akımını hızlandırarak ağrıyı azaltabilir. Sıcak ya da soğuk uygulama seçimi kişiden kişiye değişebilir, dönüşümlü denenerek ağrıyı azaltan yöntem seçilebilir. Ağrı kesici, anti-inflamatuvar ilaçlar kullanılabilir. Ani hareketlerden ve ağır işlerden uzak durmak gerekir.

Boyun ağrısı için…

İlaç tedavisi, boyunluk, fizik tedavi modaliteleri, egzersiz, ağrılı nokta enjeksiyonları, kinezyotape uygulamaları, manuel terapi gibi birçok tedavi seçeneği bulunmakla birlikte hastanın boyun ağrısı nedenine yönelik ve bireysel özelliklerine göre tedavi planlanmalıdır.

Boyun ağrısına ne iyi gelir?

Boyun ağrılarını önlemede en etkili yöntemler; düzenli yapılan egzersizler ve çalışma ergonomisini düzeltmektir. Özellikle uzun saatler, masa başı çalışma gerektiren mesleklerde masa yüksekliği, sandalye özellikleri ve oturuş şekli bireysel özelliklerine göre ayarlanmalıdır. Yaklaşık 40 dakikada bir pozisyon değiştirerek, kas tutulmaları ve ağrıları önlenebilir. Boyun ağrısı için öncelikle bir hekime başvurarak nedene yönelik önlemler alınmalıdır. Egzersizler ise mutlaka bireysel olarak planlanmalıdır.

Boyun ağrısı için doğru yastık hangisi?

Boyun ağrısı olsun ya da olmasın, yastık ve yatak seçimi omurga sağlığı açısından son derece önemlidir. Omurgamızın doğal eğriliklerini destekleyen ve omurgayı düz tutabilen yumuşaklıkta yastık ve yatak tercih edilmelidir.

Boyun ağrısı için hangi doktora gidilir?

Öncelikli olarak Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon hekimine başvurulmalıdır. Egzersiz reçetesi, takip ve tedavinin en önemli basamağını oluşturur.