Yazı İçeriği
Bebeklikte görülen göz sorunları Göz tembelliği nedir? Tek gözle muayene şart Göz tembelliği tedavisi Çocuğunuzun gözlerini böyle takip edin

Göz tembelliği neden olur?

Göz ile ilgili sağlık sorunlarının genellikle ilerleyen yaşlara doğru ortaya çıktığı düşünülür. Bu yanlış kanı nedeniyle çocukların göz sağlıkları genellikle ihmal edilir. Oysa çocukların göz tembelliğine en hassas oldukları yaşlar; doğumdan 7 yaşına kadar geçen dönemdir. Bu dönemde fark edilen göz tembellikleri tedavi edilebilir. Bu nedenle ilk göz muayenesinin, çocuk 1 yaşını geçmeden yapılması, ilkokul çağına kadar ertelenmemesi gerekir.


Bebeklikte görülen göz sorunları

Bir bebek, ilk üç aya kadar tam gelişmeyen görme merkezleri nedeniyle cisimleri gözleriyle takip edemez. Her iki gözünü birlikte kullanmaya 3’üncü ayda başlayan bebek, ancak 6’ncı aya geldiğinde erişkine benzer bir görüşe sahip olur. Çocukların büyük bir kısmında 7 yaşına kadar görme gelişimi tamamlandığından göz rahatsızlıklarının tedavisinde 0-7 yaş önemli. İlk göz muayenesinin mümkün olan en erken dönemde yapılmalı. Bebeklerde gözlerde kayma, sulanma, leke, gözlerde beyazlık, ışığa bakamama, titreme gibi bir sorun var ise hiç zaman kaybetmeden muayene edilmeli. Sorun olmayan bebekler ise 1 yaş öncesinde tercihen 8-9 aylıkken mutlaka bir göz doktoruna götürülmeli.

Göz tembelliği nedir?

Normal görme gelişimini engelleyen göz rahatsızlıkları, göz tembelliğine neden olur. Katarakt, gözde lekeler, göz kapağında düşüklük, şaşılık gibi rahatsızlıklar bu engellerden birkaçı. Bu tür rahatsızlıklarda retina görüntüsü bulanık olduğundan beyindeki görme merkezinde kalıcı hasarlar ortaya çıkabilir. Aynı zamanda, her iki gözde, ileri derecede kırma kusuru (yüksek miyopi, hipermetropi ve/veya astigmatizma) erken gelişimsel dönemde tedavi edilmezse, gözlerde tembellik gelişebilir. Bu şekilde erken çocukluk döneminde bulanık görüntü sebebi ile görme öğrenilmediğinden göz tembelliği kaçınılmaz olur.

Tek gözle muayene şart

Aileler çok ilgili olsalar bile çocuklarındaki göz bozukluğunu veya tembelliği fark edemeyebilir. Çocukların çok uzaktaki objeleri veya yerdeki küçük cisimleri seçmeleri iyi gördükleri anlamına gelmez. Tek gözü bozuk olan çocuklar iyi gören gözleri ile bu cisimleri seçebildikleri için bu durum aldatıcı olabilir. Bu durum, tek gözü kapatarak yapılacak göz muayenesi ile tespit edilebilir. Bu şekilde anne babalar tarafından erken fark edilen kırma kusuru, tembellik gibi görme problemleri, çocuk okula başladığında çocuğun başarısını, okula alışmasını ve ileride yaşam kalitesini de olumlu etkiler.

Göz tembelliği tedavisi

Göz tembelliğinde, altta yatan bir hastalık varsa öncelikle onun tedavi edilmesi önem taşır. Katarakt veya leke varsa cerrahisi yapıldıktan, kırma kusuru gözlükle düzeltildikten sonra göz tembelliği tedavisine başlanarak, az gören gözün iyi görmesi sağlanmaya çalışılır. Kapama tedavisi denilen yöntemle sağlam ve iyi gören göz kapatılarak, zayıf olan gözün çalıştırılması amaçlanır. Bu tedavide zorlanan çocuklarda kapama sağlayan özel gözlükler kullanılabilir. Kapama tedavisi genelde 7’li yaşlara kadar etkili olur. Sonrasında uygulandığında başarı şansı düşer.

Çocuğunuzun gözlerini böyle takip edin

  • Bebekler 1 yaş altında mutlaka göz kontrolünden geçirilmeli.
  • İlk göz muayenesi için ilkokula başlama yaşı beklenmemeli.
  • Bir rahatsızlıkları varsa, gözlük veya cerrahi tedavi gecikmeden uygulanmalı.
  • Uygun gözlükler ve kapama tedavisi ile iyileşen göz tembelliğinde, en iyi sonuçların tedaviye erken başlanıldığında alındığı unutulmamalı.
  • Göz rahatsızlıklarına, özellikle görsel iyileştirilebilme dönemi olan doğum ile 7 yaş arasında müdahale edilmesi gerektiği akılda tutulmalı.