Yazı İçeriği
Hepatit A aşısı Suçiçeği aşısı Karma aşı bebekleri hangi hastalıklardan korur? İshal aşısı

Aşı hayat kurtarır

Aşılar içindeki bakteriler ve virüsler, çoğalma yani hastalık oluşturma yeteneklerini kaybetmiş olup, zayıflatılmış veya ölü yapıdadırlar. Aşı yapılan çocuk sadece bağışıklık (hafıza hücreleri) oluşturacak kadar virus veya bakteriye maruz kalır. Bu sebeple aşılar, bebeğe zarar değil bilakis fayda sağlarlar. İşte bazı aşılar ve faydaları…


Hepatit A aşısı

Cilt renginde sararma, bulantı, kusma, karın ağrısı, idrar renginde koyulaşma gibi belirtiler gösterse de Hepatit A, bazen çocukta hiçbir şikayete yol açmaz.

Çocukluk çağında çok basit belirtilerle geçirilen Hepatit A, erişkinlikte karaciğer yetmezliğine yol açan, organ nakline gerek duyulan bir hastalık haline gelebilir.

Hastalık el ve ağız yoluyla bulaşır. Yani hijyen kurallarına dikkat etmek bu hastalıktan korunma noktasında büyük önem taşır. 18. ayda ilk, 24. ayda da ikinci doz uygulanır. Eğer bir çocuğa ilkokul çağına kadar Hepatit A aşısı yapılmamışsa, kandaki antikora bakarak aşılama yapılır. Çocuk hastalığı geçirdiyse ve bağışıklık kazandıysa aşıya gerek duyulmaz.

Suçiçeği aşısı

Suçiçeği; ciltte kaşıntılı lezyonlar yaratan, yüksek ateşe yol açan, beyne yayılma riski bulunan tehlikeli bir hastalık ve hatta can kaybına bile neden olabilir. Çocuktan çocuğa çok kolay bulaşabildiği için koruyucu önlem olarak aşı büyük önem taşır. İlk dozu yapıldıktan sonra hatırlatma dozunun hemen yapılması gerekir. Geçmişte ikinci doz için çocuğun okula başlaması bekleniyordu ancak artık süre sınırı bulunmuyor.

Suçiçeği aşısı zorunlu bir aşıdır. Suçiçeği mikrobu çok bulaşıcıdır ve salgınlara neden olur. Suçiçeği mikrobu bağışıklık sistemini en çok baskılayan virüslerden biridir. Genelde hafif geçirilen bir hastalık olmakla beraber bazen ağır tablolara yol açabilir. Ensefalit (beyin dokusunda iltihap), zatürreye sebebiyet verebilir. Hele bağışıklık sistemi baskılanmış, kanser tedavisi gören veya bağışıklık sistemini baskılayan ilaçları kullanan kişilerde mutlaka uygulanmalıdır. Suçiçeği aynı zamanda hamileler için tehlike arz eder. Zira doğacak bebekte doğumsal bozukluklara neden olabilir.

Karma aşı bebekleri hangi hastalıklardan korur?

Karma aşı dediğimizde difteri, boğmaca, tetanoz, çocuk felci, hemofilus influenza B (menenjite-zatürreye-orta kulak iltihabına neden olur) dediğimiz 5 adet hastalığını aşısı kastedilir. Bu 5 hastalık son derece tehlikeli, öldürücü ve hasar bırakabilen tablolara neden olur.

İshal aşısı

İshal, özellikle 5 yaş altı çocuklarda ciddi ve hatta bazen hayatı tehdit eden ve can kaybıyla sonuçlanabilen tablolara yol açabilir. Rotavirüs, hemen pek çok vakada hastane yatışı gerektiren, bebekleri çok hırpalayan bir sürece neden olur. Rota aşıları ilk dozu 3. aydan önce yapılmak kaydı ile kullanılan aşıya bağlı olarak 2 veya 3 doz olarak yapılır. Üstelik uygulanışı son derece kolay olup, ağızdan uygulanmaktadır.