Geniz eti, burun ile boğaz arasında bulunan bir dokudur. Vücuda burundan girilebilecek virüslerle savaşan maddeleri üretir.

Geniz eti büyüme belirtileri

  • Burundan rahat nefes alamama
  • Nefes sırasında ses çıkması
  • Uykuda horlama
  • Çocuklarda iştahsızlık ve gelişimde yavaşlama

Geniz eti büyümesi işitme kaybına neden olabilir

Çocuklarda geniz eti büyümesi 2 yaş ile 7-8 yaş arasındaki bazı çocuklarda görülür. Alerjik nedenlerle geniz eti büyüyerek solunum yolunu tıkayabilir. Daha ileri boyutlarda büyüdüğünde ise kulağa giden havalandırma kanallarına baskı yaparak kulakta sıvı toplanmasına yol açma riski vardır. Özellikle kulağa yapılan komplikasyonları ciddidir. Bu komplikasyonlardan biri de işitme kaybına sebep olabilmesidir. Ayrıca geniz eti büyümesi sonucunda çocukları yüz şeklinde değişimler görülür. Çocuklarda uzun ve ince yüz yapısı, yüksek damak, üst çenenin öne doğru büyümesi, bozuk dişler ve göz altlarında çöküklükle kendini gösteren bir yüz yapısına evrilir.

Geniz eti tedavisinin ihmal edilmemesi gerekiyor

Tedavi açısından öncelikle medikal tedaviye başlanır. Medikal tedavide yanıt alınmadığında ve kulakta sıvı toplanması devam eden çocuklarda geniz eti ameliyatla tıraşlanarak genel anesteziyle birlikte kısa süreli bir operasyon yapılır. Ameliyat sonrası bakımı kolaydır. Komplikasyon oluşturmaz. Eğer kulakta sıvı toplanmasının oluştuğu durumlarda ise ameliyatla kulağa tüp takılıp, 2 yıllık bir sürede iyileşmesi beklenir.