Yazı İçeriği
Yüksek ateşe bunlar da eşlik ediyorsa dikkat! Çocuklarda düşmeyen ateş Antibiyotikler bakterilere karşı etkili

Çocuklarda ateş kaç olmalı?

Enfeksiyon hastalıklarının en sık belirtisi ateştir. Ateşin yükselmesi, enfeksiyon durumunda mikroorganizmalar ve onların salgıladığı ürünler (pirojenler) sonucu oluşur. Yüksek ateş tek başına hastanın başka şikâyeti olmasa bile dikkate alınması gerekli önemli bir durumdur. Hasta doktora başvurmaz ise tedavide geç kalınma ihtimali oluşabilir. Bu nedenle inatçı düşmeyen ateş klinisyen tarafından değerlendirilmelidir.


Yüksek ateşe bunlar da eşlik ediyorsa dikkat!

Tekrarlayan ateşe yanında öksürük, balgam, boğaz ağrısı, karın ağrısı, idrar yaparken yanma, ishal, kabızlık, bulantı, kusma, nörolojik şikayetler ( baş ağrısı, uykuya eğilim, bilinç bulanıklığı v.b...), kas ağrısı, vücutta döküntü olması ve bunlar gibi benzeri semptomların varlığında, zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Ateş oral (ağız içi) koltuk altı ve rektal (makat çevresi) olarak ölçülmekte ve bu bölgeler arasında farklılıklar göstermektedir. Normal vücut ısısı 18-40 yaş bireylerde 36,8 derecedir 0.4 derece yüksek ya da alçak ölçülebilir ve gün içi farklılıklar gösterebilir. Ateş, vücut ısısının 37.5 derecenin üzerinde olması anlamına gelir. Bu değerin üzerinde doktora başvurulmalıdır.

Yetişkin ve çocuklarda ateşi düşürmek için kullanılan ateş düşürücü ilaçlar, ortamın ısısının düşürülmesi ve ılık duş alınması uygulanabilen basit yöntemlerdir. Özellikle çocuklarda nöbet riski nedeni ile ateşin bir an evvel düşürülmesi önemlidir.

Çocuklarda düşmeyen ateş

Hastalar evde alerjisi yoksa ateş düşürücü (aspirin hariç: Viral enfeksiyon geçiriyorsa Reye sendromu yapabilir) alabilir, ancak ateşin ilaca rağmen tekrarlaması veya düşmemesi ve başka şikâyetlerin oluşması halinde mutlaka doktora başvurmalıdır. Hastanın gün içinde tekrarlayan ateşlerinin olması ek yakınmalarının bulunması ve klinik durumunun kötüleşmesi halinde bir an önce en yakın sağlık merkezine başvurmalıdır.

Antibiyotikler bakterilere karşı etkili

Antibiyotikler sadece bakterilere etki ederler, virüslere etkisizdir. Bu nedenle her ateşli enfeksiyon hastalıklarında antibiyotik kullanmanın yararı yoktur. Aksine antibiyotiklerin kullanımı sonrasında yan etki oluşma riski vardır. Ayrıca antibiyotikler vücudumuzdaki florayı bozarlar ve sıklıkla mantar oluşumunu artırırlar. Antibiyotiklerin rasgele her ateşli hastalıkların sonrasında kullanılması bakterilerin o antibiyotiklere direnç kazanmasına ve tedavisi zor dirençli bakteri oluşumuna yol açmaktadır.