Yazı İçeriği
D vitaminin yararları nelerdir? D vitamini eksikliği belirtileri D vitamini için ne zaman ve nasıl güneşlenmeli? D vitamini ölçümünü ihmal etmeyin!

D vitamini eksikliğine dikkat!

Yağda erime özelliğine sahip olan D vitaminin en önemli özelliği kalsiyum metabolizmasını denetlemek ve düzenlemektir. D vitamini kalsiyumun emilip kemiğe gitmesini sağlar. Bu yolla kalsiyum alınamazsa; kemikten kana kalsiyum verilir, bu da uzun vadede kemiklerin yumuşamasına yol açar. D vitamini eksikliği bebek ve çocuk hastalığı olarak bilinse de günümüzde yetişkinlerin de ciddi sorunu. D vitamini eksikliği etkileri, haftalar, aylar içinde ortaya çıkar.

D vitamini vücutta fazla olduğunda, aşırı kireçlenmeye, böbrek taşı oluşumuna yol açar. Bu nedenle D vitamininin hekim kontrolünde verilmesi gerekir.

Anneler hekime danışmadan çocuklarına kemiklerinin güçlenmesi için D vitamini, balık yağı verir, bu doğru değildir. Balık yağı da olsa hekim kontrolünde verilmesi gerekir.

Balık yağını kontrolsüzce fazla almak kalsiyumu yükseltebilir. Bu nedenle vücuttaki D vitamini düzeyine göre ayarlamakta yarar var.


D vitaminin yararları nelerdir?

D vitamini; kalsiyum ve fosfor metabolizmasını düzenler, kalsiyumla birlikte kemik ve dişleri güçlendirir. Hücrelerin büyümesinde ve kas ile sinir sistemlerinin düzenli işlevinde önemli rol oynar. Kan basıncının düzenlenmesinde ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de önemli görevleri bulunur. D vitamininin kalın bağırsak, kemik, deri, kolon ve meme kanserinde de koruyucu etkisi vardır.

D vitamini eksikliği belirtileri

  • D vitamini eksikliği kemik ve kas güçsüzlüğüne sebep olur. Ayrıca halsizlik ve terlemeye de sık rastlanır. Kemik erimesi hızlanır.
  • D vitamini eksikliği fazla olduğunda 2 önemli klinik tablo ile karşılaşılabilir.
  • Raşitizm; çocuklarda D vitamini eksikliği ile oluşan hastalıktır. Çarpık bacaklar, kemik veya eklem yerlerinde deformasyonlar, diş gelişiminde gerilik, kaslarda zayıflık, yorgunluk, bitkinlik görülür.
  • Osteomalazi; yetişkinlerde D vitamini eksikliği ile oluşan hastalık. Kaburga kemiklerinde, omurganın alt kısmında, leğen kemiğinde, bacaklarda ağrı, kas zayıflığı ve spazmları, çabuk kırılan kemikler şeklinde klinik belirti verir. 

D vitamini için ne zaman ve nasıl güneşlenmeli?

D vitamininin yüzde 80'i güneş ışınlarından karşılanır. Özellikle mart-ekim ayları D vitamini açısından en etkin dönem. Bu aylarda koruma kremi kullanmadan her gün 10-15 dakika güneşlenmek gerekir. Mart-ekim arası, özellikle güneş ışınlarını dik geldiği 11.00-15.00 arasındaki saatler D vitaminin dönüşümü için en etkili dönem. Ancak bu saatler cilt kanseri için de riskli bu nedenle sadece 10-15 dakikalığına, koruma kremi kullanmadan, diz ve dirseklerden aşağısını güneşlendirmek yeterli. Esmer kişilerde D vitamini sentezi sarışınlara göre daha yavaştır. Bu yüzden esmer kişilerin sarışınlardan daha fazla güneşte kalması gerekir. 

D vitamini ölçümünü ihmal etmeyin!

Bazı sistemik hastalıklar ve kanser türlerinde de yararlı etkileri olan D vitamini eksikliği önemli bir sağlık sorunudur. Yılda bir kez D vitamini ölçümü yaptırılması önerilir. D vitamini hassas testlerle kolaylıkla ölçülebilir. Bu nedenle eksikliği düşünüldüğünde veya risk grubu olanlarda yılda bir kez D vitamini ölçtürülmesi gerekir.