Yazı İçeriği
Bazal hücreli cilt kanseri Spinal hücreli cilt kanseri Melanoma

Melanoma nedir?

Vücudumuz en büyük organı olan cildimizde görülen kanserler zaman geçirilmeden tedavisine başlanması gereken önemli rahatsızlıklardandır. Cilt kanserleri kendi içinde türlere ayrılır. İşte cilt kanseri türleri hakkında bilmeniz gerekenler.


Bazal hücreli cilt kanseri

Bazal hücreli cilt kanseri en sık görülen kanser türüdür. Genellikle baş ve boyun bölgesinde yerleşir ve cilt üzerinde uzun süre geçmeyen bir kabartı veya leke tarzında belirir. Zamanla bu bölgenin üzerinde yara, kanama ve kabuklanma oluşur. Tedavi edilmezse cilt altına, kıkırdak ve kemiklere kadar ilerleyebilir. Bu tip cilt kanseri korunmasız olarak güneş altında uzun süre kalınması sonucunda görülür.

Spinal hücreli cilt kanseri

Çoğunlukla baş bölgesinde ve kollarda yerleşir. Ciltte kabarıklık ve kabuklu yaralar olarak görülür. Bazal hücreli cilt kanserlerinden daha az görülmekle birlikte çok daha agresif seyirle ilerleyerek diğer organlara yayılabilir. Genellikle korunmasız güneş ile solaryum gibi suni ultraviyole kaynaklarına maruz kalınması sonucu hasar oluşan ciltte gelişir.

Melanoma

Cilt kanserinin en tehlikeli tipi olan melanomlar vücudun her yerinde ortaya çıkabilir. Bu hücreler halen melanin ürettiği için kanser alanı genellikle kahverengi-siyah olur. Melanoma yüzde 70-80 normal ciltte, yüzde 20-30’u da var olan bir benin üzerinden gelişir. Kanserli bölgede kabuklanma, kanama, kaşıntı veya hassasiyet görülebilir. Melonoma erken dönemde tedavi edilmezse hızlıca lenf bezleri ve uzak organlara yayılır.