Yazı İçeriği
Farenjit bulaşıcı bir hastalık Farenjit tedavisi Farenjit belirtileri Farenjitten korunmak için neler yapılabilir? Farenjite karşı bunları yapın!

Farenjit nedir ve belirtileri nelerdir?

Boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, ateş ve kırgınlık... Yutak iltihabı olarak da bilinen farenjit, genelde soğuk mevsimlerde kendini gösterir. Hastalık dikkat edilmezse kronikleşip hayatı çekilmez hale getirebilir. Farenjitin çeşitleri vardır. Akut farenjit; üst solunum yolu enfeksiyonuna eşlik eden bir hastalıktır. Nedenleri ise vücut direncini düşüren soğuk hava ya da klimalardır. Soğuk içecekler de yaz mevsimlerinde farenjit için tehlike oluşturur. Soğuk içecekler kişinin vücut direncini düşürerek boğazda var olan virüs ve bakterilerin enfeksiyona yol açmasına neden olabilir. Otobüs vs. gibi kalabalık ortamlarda yakın temas da farenjitin kolayca yayılmasına yol açar.


Farenjit bulaşıcı bir hastalık

Bulaşıcı bir hastalık olan farenjit, özellikle de kişinin tükürük ve burun salgısından bulaşır. Üst solunum yolları enfeksiyonlarının üçte birini oluşturan bu hastalığa yakalanmamak için başkalarına ait olan eşyaları kullanmamanız çok önemlidir. Örneğin evde tek bir havlu kullanmak yerine herkesin kendine ait havlusu olması gerekir. Ellerinizi sık sık yıkamayı da ihmal etmeyin. Farenjiti olan kişilerin, tozlu ve kirli ortamlardan, kapalı yerlerden uzak durmaları gerekir. Aşırı soğuk-sıcak, acı yiyecek ve içeceklerden kaçınmalıdırlar. Boğazda bir şey varmış hissi verse bile kişinin boğazını temizlemek yerine ılık birkaç yudum su içerek yumuşatması önemlidir. Aksi halde kişinin boğazı tahriş olabilir.

Farenjit tedavisi

Düzenli spor yapıp vitaminsiz kalmamak da farenjitten korunmayı sağlar. Viral farenjitlerde pastil, sprey ve ağrı kesiciler ile yumuşak sulu gıdalar önerilir. Bakteriyel farenjitlerde ise ilave olarak antibiyotik tedavisi de gerekir. Akut farenjitin tedavisi mümkün. Bakteriyel beta farenjitinde ise uygun doz ve sürede tedavi ile bakteri boğazdan temizlenebilir. Kronik farenjitte ise öncelikle tahriş eden etkenlerden uzak durmak, aşırı soğuk ve sıcakla asitli gıdalardan kaçınmak gerekir. Yakınmaların arttığı dönemde boğaz pastilleri ve spreyler yardımcı olabilir. Fakat sıkça tekrarlayan yakınmalar da yaşanabilir. Ayrıca stres ve reflü gibi etkenler de yakınmaları artırabilir.

Farenjit belirtileri

Farenjitin en sık görülen belirtileri boğaz ağrısı ve yutma güçlüğüdür. Ayrıca ateş ve genel durum bozukluğuyla seyreden beta mikrobundan kaynaklanan bir türü de var. Bu tip farenjitler boyundaki lenf bezlerinde şişliklere yol açar. Beta farenjitleri zamanında tedavi edilmezse eklem romatizmasına da neden olabilir. Kronik farenjite gelince burun eğriliğinden burun etlerine, kişinin yüksek sesle ve çok uzun süreli konuşmasından reflüye kadar birçok nedeni vardır. Kişi sabah uyandığında boğazında ağrı ve sanki yabancı cisim varmış gibi hisseder. Kuruluk ve sertlik hissine bir de nefes kokusu eşlik edebilir. Yutma güçlüğü, genel vücut kırgınlığı ve yüksek ateş büyük bir halsizliğe yol açar.

Farenjitten korunmak için neler yapılabilir?

Farenjit, uzun süreli ve yüksek sesle konuşmak zorunda kalınan mesleklerde çalışan kişilerde sık görülür. Özellikle öğretmenlerde... Ancak farenjit,  öğretmenler kadar öğrencilerin de kabusu. 5-15 yaş grubu çocuklar bu hastalığa en sık yakalanan grup arasında. Bu nedenle bulaşmayı engellemek için sık el yıkamak, su şişesi, bardak, çatal-kaşık gibi şahsi eşyaları ortak kullanmamak, öksürürken ağzı el yerine mendille kapatmak, sık sık pencereleri açarak ortamı havalandırmak gerekir. Farenjit için bitkisel tedavi olarak özellikle antiseptik özelliği kanıtlanmış adaçayı içilebilir. Ilık bitkisel çaylar boğazı nemlendirip rahatlattığından tedaviye yardımcıdır.

Akut farenjit tedavi edilmezse ses telleri ve soluk borusunda da enfeksiyona yol açabilir. Enfeksiyon alt solunum yollarına, bronşlara da ilerleyebilir. Bakteriyel farenjit sonrası derin boyun enfeksiyonları ve ciltte kızıl döküntüler olabilir. Ayrıca romatizma kaynaklı ateş ve böbrek hastalıklarına yol açabilir.

Farenjite karşı bunları yapın!

Yutak iltihabı olarak da bilinen farenjit, genelde soğuk mevsimlerde kendini gösterir. Ancak farenjitten korunmak için bunları yapabilirsiniz:

  • Vücut direncini artırmak için sebze ve meyveden zengin sağlıklı beslenerek, yeterli miktarda C vitamini almaya çalışın.
  • Soğuk ortamlarda uzun süre kalmamaya özen gösterin.
  • Aşırı soğuk ve sıcak içeceklerden kaçının.
  • Alkol ve sigara gibi boğazı tahriş eden maddelerden uzak durun.
  • Salgınlar sırasında kalabalık ortamlara girmekten kaçının.
  • Yeterli sıvı tüketmeyi ihmal etmeyin.
  • Boğaz ağrısı deyip geçmeyin, doktora başvurun.