Yazı İçeriği
Öksürük 3 haftadan uzun sürüyorsa… Kronik öksürük neden olur? Çocuklarda öksürük nedenleri Mide ve boğaz reflüsüne dikkat! ‘Öksürük nasıl geçer’ demeyip doktora gidin

İnatçı öksürük psikolojik olabilir!

Öksürük; yabancı maddelerin alt solunum yollarına kaçmasını önleyen, akciğerlerde biriken sekresyonların (salgı) atılmasını sağlayan, genel olarak alt solunum yollarını korumaya yönelik refleks bir savunma mekanizmasıdır. Öksürük, her ne kadar vücudu korumaya yönelik bir eylem olsa da, uzun sürdüğü takdirde, günlük yaşam kalitesini bozan; uyku problemleri, gün içinde iş yapmada zorluklar, konstantrasyon problemleri gibi sorunlara yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra kaburga kırıkları, idrar kaçırma, bayılma gibi ciddi sorunlara da yol açabilir.


Öksürük 3 haftadan uzun sürüyorsa…

Klasik olarak 3 haftaya kadar olan öksürükler akut öksürük olarak sınıflandırılırken; 3-8 hafta ve daha uzun süreli öksürükler kronik öksürük olarak sınıflandırılabilir.

Kronik öksürük neden olur?

Yetişkinlerde olguların yüzde 90’ı geniz akıntısı, astım hastalığı veya reflüye bağlı gelişen öksürüktür. Bunların haricinde KOAH-bronşit gibi kronik akciğer hastalıkları, akciğer kanseri, kalp yetmezlikleri, bazı ilaçların yan etkisi olarak da öksürük görülebilir. Sigara kullanımı ise başlı başına öksürüğün ve buna yol açan kronik akciğer hastalıklarının nedenidir.

Çocuklarda öksürük nedenleri

Çocuklarda en sık nedenler; üst hava yollarının viral enfeksiyonları, astım hastalığı ve reflüdür. Bazen herhangi bir hastalığı olmadığı halde, kişinin kendisine tik haline getirdiği kronik öksürük şekillleri de bulunur. Bu durum çocuklarda daha sık olmakla birlikte erişkinlerde de görülen 'psikojenik öksürük' veya ‘alışkanlık öksürüğü’ denilen, kişinin çoğunlukla farkında olmadan yaptığı bir davranış şeklidir. Bu öksürük şekli tipik olarak uykuda ve hastanın dikkatini dağıtan durumlar olduğunda kesilir.

Mide ve boğaz reflüsüne dikkat!

Kulak, burun, boğaz polikliniklerine en sık başvuru nedenleri; özellikle üst solunum yolu enfeksiyonları, alerjik olgularda izlenen geniz akıntısına bağlı öksürük ve reflü hastalığına bağlı gelişen öksürüklerdir. Reflü mide ve bağırsak içeriğinin yemek borusuna bağlı geri kaçması olayıdır. Beraberinde sıklıkla göğüs arkasında yanma, ağza acı-ekşi tatta su gelişi, boğazda takılma hissi, farenjit, ses problemleri gibi semptomlara neden olabilir. Yine sıklıkla karşılaşılan boğaz reflüsünde ise durum klasik reflüden farklı olarak, sessizce ilerleyebilir ve kişilerin yüzde 50’de fazlası sadece öksürük şikayeti ile başvurur. Bu olgular doğru diyet önlemleri ve mide asidini azaltan bazı ilaçlarla tedavi edildiğinde öksürüğün kesildiği veya çok azaldığı izlenir.

‘Öksürük nasıl geçer’ demeyip doktora gidin

Başlangıçta basit gibi görünsede zamanla can sıkıcı olabilen öksürüğün altında yatan neden bulunduğunda, neredeyse tamamının tedavisi yapılabilir ve böylece kişiler daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşama kavuşabilirler. Asıl önemli olan 3 haftayı geçen öksürüklerde mutlaka bir uzman görüşü alınması gerektiğidir. Nedene yönelik ayrıntılı incelemeler yapılmalı ve gerekli tedaviler alınmalıdır.