Yazı İçeriği
Hepatit A belirtileri Hepatit A tedavisi Hepatit A`dan korunabilirsiniz Hepatit A aşısı iki doz olarak yapılıyor Hepatit A önemli bir sağlık sorunu

Hepatit A nedir?

Kişilerin büyük çoğunluğu Hepatit A virüsünü ne olduğunu anlamadan, ayakta geçirebilir. Ancak zaman zaman kişinin hastaneye yatırılması da gerekebilir. Rahatsızlık, Hepatit A virüsünün karaciğerde meydana getirdiği akut iltihaplanma sonrasında oluşur. Nadiren de olsa özellikle ileri yaşlarda yaşam kaybına da neden olabilir.


Hepatit A belirtileri

 • Ateş, titreme ve halsizlik gibi gripte görülen sorunlar
 • İştahsızlık
 • Bulantı
 • Sarılık (gözlerin ve derinin sararması)
 • Karın ağrısı
 • Dışkı renginin açılması
 • Yorgunluk
 • İdrar renginin koyulaşması

Hepatit A tedavisi

Hepatit A’nın belirli bir tedavisi bulunmaz. Ancak destek tedavisi ile hastalığın çok daha rahat atlatılması sağlanabilir. Destek tedavisinde kişiye B ve C vitamini takviyesi yapılabilir. Aynı zamanda bulantı ve kusma gibi sorunlar yaşanıyorsa ilaç ve sıvı takviyesi serumla verilebilir.

Destek tedavisinin yanı sıra bu dönemdeki beslenme düzeni de hastalığın seyrinde büyük bir etkiye sahiptir. Doğru yapılan diyet, kişinin kendisini çok daha iyi hissetmesini sağlar. Kişiler ilk günlerde iştahsız olur. Bu dönemde kişiye yeme konusunda ısrarcı davranmamak gerekir. Kişiye sindirimi kolay; meyve suyu, açık çay, süt, çorba, kızarmış ekmek ve yoğurt gibi besinler vermek gerekir.

Hepatit A`dan korunabilirsiniz

Hepatit A, kişiden kişiye ağız yolu veya cinsel ilişkiyle bulaşır. Virüs bulaşmış gıda ve sular hastalık açısından büyük bir risk oluşturur. Özellikle doğru bir şekilde yıkanmayan ve çiğ tüketilen salata veya meyve gibi besinlerle, iyi pişmemiş deniz ürünleri bulaşmasında büyük rol oynar. Aynı zamanda kişisel hijyenin yeterli olmadığı, kalabalık ortamlarda da hastalığın yayılma riski yüksektir.

Hepatit A’dan korunmak için bazı önlemler almak mümkündür. Bunlar;

 • Dış mekanlarda yenilen yiyeceklere mutlaka dikkat etmek ve mümkünse tüketmemek,
 • Salata veya meyveyi iyice yıkamak ve sirkeli suda bekletmek,
 • Hastalığın yaygın olduğu bölgelere gitmeden önce aşı olmak,
 • Çocukluk döneminde aşı olmak.

Hepatit A aşısı iki doz olarak yapılıyor

Virüsün kişileri etkileme oranı yaşa göre değişiklik gösterir. Öyle ki hastalıktan etkilenme oranı 5-9 yaş grubunda yüzde 33, 10-14 yaşta yüzde 44'tür. 30-39 yaş grubunda bu rakam yüzde 90’lara kadar ulaşabilir. Çocukluk döneminde ayakta atlatılabilen bu hastalık ileri yaşlarda can kaybına bile neden olabilir. Hastalığın ileri yaşlarda daha fazla görülmesi ve tehlikeli seyir izlemesi aşının çocukluk döneminde yapılmasını gerekli hale getirir.

Bebeklerin aşı takviminde de yer alan Hepatit A, 18 ve 24. ayda olmak üzere iki doz olarak uygulanır. Bebek ilk dozdan sonra yüzde 94, ikinci dozdan sonra ise yüzde 100 koruyuculuk sağlar. Bebeklik döneminde yaptırılan bu aşının ileriki yıllarda tekrar edilmesi gerekmez.

Hepatit A önemli bir sağlık sorunu

Ülkemizde bu virüs, ciddi ve önemli bir sağlık sorunudur. Sağlık Bakanlığı’nın takvimine girmeden önce de Hepatit aşısı bebeklik döneminde uygulanıyordu. Ancak takvime girmesiyle birlikte artık tüm aileler bebeklerine bu aşıyı yaptırabiliyor.

Tüm dünyada hijyen şartlarında yaşanan düzelmeler, sosyo-ekonomik koşullardaki iyileşme çocuklarda Hepatit A virüsünün dolaşımında azalmaya neden oldu. Dünyanın çeşitli bölgelerinde yapılan çalışmalar ise virüsün bulaşma yaşının çocukluktan ergenliğe kaydığını gösteriyor. Ülkemizde yapılan bir araştırmada ise hijyen kurallarına dikkat etmeyen kişilerin büyük bir çoğunluğunda 25 yaşından sonra Hepatit A hastalığı antikorunun yüzde 100 olduğu ortaya çıktı. Bu durumda çocukluktaki kadar masum olmayan ağır hepatit tablosu yaşanıyor. Buna “HAV paradoksu” deniyor.