Stres, kişinin fiziksel ve ruhsal durumunda değişiklikler yaratan, aynı zamanda çeşitli hastalıkların da ortaya çıkmasında neden olan bir etmendir. Stresin nasıl algılandığı ya da nasıl yönetildiği stresin vücuda vereceği zararı etkileyen faktörlerdendir. Stres vücutta bağışıklık sistemini baskılayan bir etkiye sahiptir. Bu sebeple stresin yüksek olduğu zamanlarda, vücudun çeşitli noktalarında rahatsızlıklara neden olabilir. Kronik hastalıklar da stresin oluşmasına neden olan faktörlerdendir. Çünkü bu rahatsızlıklar kişinin gündelik hayat kalitelerini düşürücü etkiye sahiptir. Kronik hastalıklar strese neden olabileceği gibi, stres de kronik hastalıklara sebebiyet verebilir. Örneğin; kronik hastalıklardan olan astım ataklarını stres faktörü tetikleyebilir. Ayrıca stres sebebiyle kardiyovasküler, mide-bağırsak sistemi, bağışıklık sistemi, kas-iskelet sistemi, kronik ağrılar gibi rahatsızlıklar da ortaya çıkabilir.

İş hayatında stresle başa çıkmak

Stres kendi başına bir sorun değildir. Asıl sorun stresi yok saymak veya görmezden gelmektir. Günlük yaşantımızın büyük bir kısmının geçtiği iş yerinde de stres faktörü büyük ölçüde kendini gösterir. İş hayatındaki stresle başa çıkmak için uygulanabilecek bazı yöntemler vardır:

  • Stresi olduğu gibi kabul etmek,
  • Yargısız olmak,
  • Sabırlı olmak,
  • Özgüveni geliştirmek,
  • Akışa bırakmak,

Stres tedavisi

Kişi, stresle başa çıkabilmek için küçük aktivitelerle hayatında büyük değişiklikler yaratabilir. Spor yapmak, sağlıklı beslenme, duygusal açıdan kendine iyi gelebilecek insanlarla daha fazla vakit geçirme stresi kontrol altına almayı ve yönetmeyi sağlayacaktır. Stresin daha yoğun yaşandığı zamanlarda ise profesyonel yardım almak stresle başa çıkılmasını sağlayacaktır.