Yazı İçeriği
Erken ergenlik nedir? Erken çıkan sivilcelere dikkat Yetişkinlikte sorunlara neden oluyor Çocuğun psikolojisini de etkiliyor Ebeveynler belirtilere karşı uyanık olmalı Erken ergenlik tedavisi

Erken ergenliğe karşı çaresiz değilsiniz

Normal koşullarda kız çocuklarda 10 erkek 11 yaş civarında bazı değişiklikler olur. Bu değişiklikler ergenliğin belirtileridir. Ancak bazen çocuklar erken ergenlik dönemine girebiliyorlar. Oysa bu durum engellenebilir bir sorun. İşte son yıllarda giderek artan erken ergenlikle ilgili bilmeniz gerekenler...


Erken ergenlik nedir?

Ergenlik, kız çocuklarında meme gelişimi, erkeklerde ise testis (yumurta) büyümesiyle ilk işaretlerini gösteriyor. Sonrasında ise cinsel olgunlaşma, boyun hızlı bir şekilde uzamasıyla ergenlik süreci başlamış oluyor. Normal şartlarda, kız çocuklarında 10, erkek çocuklarda 11 yaş civarında gözlenen bu belirtilerin, kızlarda 8 yaş erkeklerde ise 9 yaşından önce görülmesi ise ‘erken ergenlik’ olarak adlandırılıyor.

Erken çıkan sivilcelere dikkat

Kız çocuklarda 8 yaşından önce meme büyümesi, memede ağrı veya hassasiyet, erkek çocuklarda ise testisin büyümesi erken ergenliğe işaret ediyor. Aynı şekilde genital ve/veya koltuk altı kıllanmasının erken başlaması, çocukta erişkin vücut kokusu gibi ter kokusu olması, yüzde, sırt veya göğüs bölgesinde ergenlikteki gibi sivilcelerin çıkması, hızlı boy uzaması da erken ergenliğin habercilerinden… Erken ergenliğin ortaya çıkmasında, çocuklarda beyin veya vücudun herhangi bir yerinden kaynaklanan ve hormon dengesini etkileyen ciddi tümörlerden, kullanılan ilaç veya birtakım kimyasallara kadar pek çok etken rol oynayabiliyor. Ebeveynlerin belirtileri fark ettiklerinde hemen bir uzmana başvurmaları gerekiyor.

Yetişkinlikte sorunlara neden oluyor

Ergen ergenlik sürecinde kızlarda adet kanaması erken başlarken, erkekler yaşından önce ergenliğini tamamlamış oluyor. Ancak erken ergenlikte hızlı büyüme, yetişkinlik dönemlerinde sağlık sorunlarıyla karşılaşılmasına neden oluyor. Bu çocukların boyu yaşıtlarına göre daha oluyor. Aileler genellikle, ‘Benim çocuğun manken gibi, uzun boylu olacak’ diye sevinir. Aslında bu sürecin erken sonlanacağını ve çocuklarının erişkin boyunun kısa kalacağını akıllarından bile geçirmezler. Ancak, boyun hızlı uzaması büyüme plaklarının erken kapanmasına neden olur. Bu durum, büyümenin de erkenden durması ve çocuğun yetişkinlikteki boyunun kısa kalması ile sonuçlanabiliyor. Bedenin olgunlaşmasını tamamlamadan birçok hormonun etkisine maruz kalması erişkin dönemde devam edecek hormonal dengesizliklere de zemin hazırlıyor.

Çocuğun psikolojisini de etkiliyor

Erken ergenliğin çocuklar üzerinde yarattığı olumsuz fizyolojik etkilerin yanında psikolojik sonuçları da var. Bu çocukların henüz ergenliğe hazır olmayan küçücük bedenleri birden bire ergenlik bulguları ile değişmeye başlıyor. Oysa arkadaşlarında benzer durumu görmedikleri için yaşadıklarına bir anlam veremiyorlar. Bu durumda çocuklar, arkadaşlarıyla uyumu bozulduğu için içe dönük bir yapıya bürünebilecekleri gibi, tam aksine hırçın ve saldırgan davranışlar da gösterebiliyorlar. Ayrıca yaşanan değişimleri benimsemekte zorlanan çocukta psikolojik travma gelişebiliyor.

Ebeveynler belirtilere karşı uyanık olmalı

Erken ergenlik görülen çocuklarda öncelikle çocuğun ergenliğinin hangi evrede olduğunun ve sorunun kaynağının tespit edilmesi gerekiyor. Çocuğun bedeninin ve bu durumun ulaşabileceği boyu ne kadar etkilediğinin değerlendirilmesi önem taşıyor. Ancak özellikle kızlarda erken ergenliği başlatan hiçbir neden bulunamayabiliyor. Böyle durumlarda hekimin tüm olası nedenleri ve etkilenmeyi çeşitli testlerle gözden geçirmesi gerekiyor.

Erken ergenlik tedavisi

Erken ergenlik, tedavisi mümkün bir hastalık. Bazı çocuklarda hemen tedavi gerekirken, bazı çocuklarda bulguların ilerleme hızının takibi gerekebiliyor. Çocuklardan bazılarında ise maalesef artık tedavi için çok geç kalınmış olabiliyor. Tedavi kararı verilen çocuklarda ergenliğin ilerlemesi, çocuğun normal ergenliğe girmesi gereken yaşa kadar durdurulabiliyor. Erken ergenlik ne kadar erken tanınır ve müdahale edilirse çocuğa vereceği zarar da o kadar az oluyor. Bu nedenle anne ve babaların çocuklarını iyi gözlemeleri ve şüphelendiklerinde zaman kaybetmeden doktora başvurmaları gerekiyor.