Yazı İçeriği
Lensler ne kadar süre kullanılır? Lenslerinize dokunmadan önce... Lens takarken... Lensleri çıkarırken... Temizleyin ve kutuya kaldırın Su ve lensleri karıştırmayın Lens kutunuzu düzenli olarak değiştirin Lensiniz zarar gördüğü zaman... Başkasının lensi denenmemeli Lens kullananlar için makyaj ipuçları Spor yaparken dikkat! Gözlüklerinizi saklayın

Lens nasıl kullanılır?

Lensler, pek çoklarımız için bizi gözlüklerden kurtaran önemli birer sağlık aracı. Gözlüklerden farkı ise gözümüze temas ediyor olmaları. Bu nedenle lens kullanırken dikkatli olmalısınız.


Lensler ne kadar süre kullanılır?

Aylık lenslerde, lensi bir aydan fazla kullanmak hem alerjik şikayetleri artırır, hem de bulanık görmeye yol açar. O nedenle, lenslerin kullanım süresini aşmamalısınız. Günlük lensler ise sabah takılıp, gece uyumadan önce çıkartılıp atılmalıdır.

Lenslerinize dokunmadan önce...

Lenslere dokunmadan önce eller daima yıkanmalıdır. El hijyeni yağlı veya ağır kokulu bir sabunla sağlanmamalıdır. Kalıntı bırakmayacak bir havluyla elinizi kuruladıktan sonra lensleri tutabilirsiniz. Nemlendirici kullanmak için de lensleri kutuya koyana kadar beklemek gerekir. Çünkü losyon tortusu lenslere yapışabilir.

Lens takarken...

Lensinizi takarken her zaman aynı gözle başlayın. Paket veya kutudan çıkarırken lensi işaret parmağınızla alın ve göz doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde durulayın. İşaret parmağınızın ucuna lensi yerleştirin. Aynı elin orta parmağı ile göz altından aşağı çekin ve diğer elinizle üst kapağı tutun. Lensi direkt göz bebeğinize yerleştirin. Yavaşça göz kapaklarını serbest bırakın ve gözlerinizi kırpın.

Lensleri çıkarırken...

Lensi yumuşak bir şekilde çıkarmak için göz kapağını aşağı doğru çekin. Yukarı doğru bakarak lensi nazikçe gözünüzün beyaz kısmına doğru hareket ettirin. Baş veya işaret parmağınızla nazikçe tutarak gözünüzden kaldırın. Gaz geçiren (gas-permeable) lensler için gözlerinizi kocaman açarak gözaltından kulağınıza doğru çekin. Eğilerek avuç içinizi açın ve gözünüzü kırpın.

Temizleyin ve kutuya kaldırın

Lensleri temizlemenin pek çok yolu var. Günümüzde en yaygın kullanılan lens solüsyon sistemleri; durulama, dezenfeksiyon ve lenslerin muhafazasını bir arada sağlar. Bazı sistemler ise temizlik ve durulamayı ayırır. "No-rub (ovmasız)" solüsyonlar, lenslerin yalnızca durulanarak temizlenebildiğini iddia etseler de araştırmalar gösteriyor ki lenslerin çıkarıldıktan sonra lens solüsyonuyla avuç içinde ovalanması çok daha etkin temizleme sağlayabilir. Hidrojen peroksit içeren kontakt lens solüsyonlarını ise doğrudan göze değdirmemelisiniz, yoksa gözünüzde tahriş ve şiddetli yanmaya yol açar.

Su ve lensleri karıştırmayın

Lenslerle asla musluk suyu temas etmemelidir. Çünkü su bazen kimi mikropları barındırabilir ve ciddi göz enfeksiyonlarına yol açabilir. Lenslerinizle yüzmeyin ve duşa girmeyin.

Lens kutunuzu düzenli olarak değiştirin

Lenslerinizi temizlediğiniz gibi kutusunu da dikkatlice temizlemeniz gerekir. En azından her gece dezenfeksiyon solüsyonuyla durulamak gerekir. Kalan bakterilerden kurtulmak için de mendil yardımıyla kutu silinir. Ayda bir veya daha sık kutunuzu değiştirin.

Lensiniz zarar gördüğü zaman...

Bir lens üzerinde veya altında bir şey varsa rahatsız edici olabilir. Lensi çıkarın, kirden ve tozdan arındırmak için damlayla ıslatın veya non-proxide solüsyon kullanıp yandan bakın. İşaretlerin kenarında bir şey varsa ve onlar okunabiliyorsa lens düzgündür. Eğer "U" şeklindeyse de uygundur. Üst kenarları "V" şeklindeyse lensi döndürüp durulayın ve tekrar gözünüze yerleştirin. Eğer görme biçiminde düzelme olmazsa göz doktorunuza başvurun.

Başkasının lensi denenmemeli

Gençler lensleri doğru kullanmayı öğrenene kadar uzun süre çıkarmazlar. Bu yüzden tek kullanımlık lensler iyi bir seçenek olabilir. Çünkü hiçbir temizlik veya bakıma ihtiyacı yoktur. En uygun lens tercihi için doktora danışmak faydalı olacaktır. Başka bir kişinin kullandığı lensler denenmemelidir. Doktorunuz size en uygun lensi bulmak için örnekler sunacaktır.

Lens kullananlar için makyaj ipuçları

  • Makyaja başlamadan önce lensinizi yumuşak bir şekilde takın. Makyajınızı temizlemeden önce de lensleri çıkarmak gerekir.
  • Alerjik etki yaratmayacak makyaj malzemeleri tercih edilmelidir.
  • Metalik veya ışıltılı göz farından ve suya karşı dayanıklı rimelden uzak durulmalıdır. Çünkü bu malzemeler tahriş veya leke yapabilir.
  • Göz ve kirpiklerin arasına eyeliner ile çerçeve uygulanmamalıdır.
  • En az üç ayda bir makyaj ürünleri değiştirilmelidir.

Spor yaparken dikkat!

Çoğu spor ve etkinlikler için lens takılabilir. Nadiren de olsa düşme tehlikesi vardır. Lensler gözlük gibi buhar yapmaz ve daha iyi bir görüş olanağı sağlar. Eğer yüzerken kullanacaksınız su geçirmeyen bir yüzücü gözlüğü taktığınızdan emin olun. Çünkü su yüzünden göz enfeksiyonu geçirebilirsiniz ve lensleriniz ıslanırsa çıkarmak zor olabilir. Lenslerinizi yumuşatmak için gözyaşı damlası kullanabilirsiniz. Daha sonra temizlemeniz ve dezenfekte etmeniz gerekir.

Gözlüklerinizi saklayın

Lens kullanmaya başladığınızda muhtemelen arada sırada da olsa gözlük kullanmaya devam edebilirsiniz. Bazı nedenler yüzünden lensinizi kullanamadığınızda reçeteli gözlüğünüzü saklamanızı öneririz. UV ışınlarının tehlikesinden korunmak için aynı şekilde güneş gözlüğünün de kullanılması gerekir. UV ışınlarını yüzde 99 bloke eden bir gözlük tercih edilmelidir. Özellikle güneşli havalarda, araba kullanırken, karlı havalarda veya etrafta kum varken güneş gözlüğü kullanılabilir.

Dekoratif ve kozmetik lensler

Değişiklik için farklı renkteki lensleri denemek isteyebilirsiniz. Kozmetik lensler güvenli olabilir ama emin olmak için bir göz doktoruna danışmak gerekir. Çünkü kozmetik amaçlı kullanılan lensler yasal olmayan şekilde de satıldığı için gözlere zarar verebilir. Gözünüze uygun olmayan kontakt lensler gözlerinizi çizebilir veya enfeksiyona sebep olabilir.

20-20-20 kuralı

Gençler ve genç yetişkinler bilgisayar, televizyon ve cep telefonlarıyla çok fazla vakit geçirir. Tüm bu ekranlar zamanla göz yorgunluğuna ve problemlere neden olabilir. Ekranlara bu kadar odaklanıldığı için göz kırpma süreleri azalır. Bu da göz kuruluğu ve yorgunluğuna neden olur. Bunun için 20-20-20 kuralını öneririz. Her yirmi dakikada bir yirmi saniye mola verin ve yirmi metre uzakta bir şeye bakın.

Göz doktorunu ziyaret edin

Eğer kontakt lens düşünüyorsanız, öncelikle bir göz doktoruna görünün. Lensler farklı materyal, şekil ve güçtedirler. Göz doktoru doğru reçeteyle gözünüz için en uygun lensi bulacaktır. İnternetten lens almak isteseniz de göz doktoruna mutlaka danışın.