Yazı İçeriği
Mide kanamasının en yaygın nedeni: Mide ülseri Mide kanaması belirtileri Mide kanaması tedavisi Mide kanamasında ilk yardım Mide kanaması sonrası beslenme

Mide kanaması neden olur?

Mide kanaması, sık rastlanan hastalıklardan biridir. Araştırmalara göre ABD’de her yıl yaklaşık 100 bin kişi mide kanaması sebebiyle hastaneye başvuruyor. Ancak son 15 yıldır, mide asidini baskılayan ilaçların kullanılması, mide ülserleri ve gastritlerin daha iyi tedavi edilmesi nedeniyle bunlara bağlı kanama ve ölüm oranları azalıyor. Mide kanamaları erkeklerde kadınlara göre daha yüksek oranda görülür. Ancak yaş ilerledikçe kalp, böbrek, romatizmal ve eklem hastalıklarının ve buna bağlı da ilaç kullanımı artması söz konusu olduğundan, mide kanamaları da artar. Türkiye'de bir yılda hastaneye başvuran 100 bin kişiden 50-150’sinde mide kanaması saptanır.


Mide kanamasının en yaygın nedeni: Mide ülseri

Mide kanamasının en sık görülen nedeni yüzde 40 oranında mide ülserlerine bağlı gelişen kanamalardan kaynaklanır. Bu kanamaların yarısı yoğun ve şiddetlidir. Ayrıca yüzde 5-10 civarında da ölüm riski taşır. Erozyonlu gastritler, özofagus ve mide varisleri, özofagusta oluşan yüzeyel yırtıklar, stres ülserleri, mide tümörleri, damar genişlemesi, kortizon, kan sulandırıcı ve romatizmal ilaçlar ve ağrı kesici ilaçlar kullanılması, düzensiz ve mide asidini artırıcı gıdalar, alkol, stres, sigara, yanık veya ağır travma geçirilmesi, yoğun bakımda tedavisi ve yaşın ilerlemesi de mide kanamasını tetikleyen faktörlerdir.

Mide kanaması belirtileri

Mide kanaması geçiren kişinin ve yakınlarının bu durumu anlayabileceği en sık görülen 5 belirtisi şudur:

  • Baş dönmesi
  • Göz kararması
  • Ayakta zor durma
  • Halsizlik
  • Bayılma ve şok 

Tüm bunların dışında her kişide kanama miktarı farklıdır, bu da kanamanın hızı, kan kaybının miktarı ve kişide bulunan başka hastalıklarla bağlantı olarak değişebilir. Kanama nedeniyle kişinin taze kan kusması, kahve renkli (kahve telvesi şeklinde) kusması, dışkının siyahlaşması ve yumuşaması gibi yakınmalar da ortaya çıkabilir.

Mide kanaması tedavisi

Kanama şüphesi varlığında hekim öncelikle kişinin hayati fonksiyonlarını kontrol eder. Kişinin genel durumu kötü, tansiyonu düşük, nabız yüksek veya şuurda bozulmalar fark edilirse hemen damar yolu açılır. Serum ve kan nakli yapılır. Mide kanaması belirtileri kesin varsa, kişinin genel durumunu toparlayıp gastro duodenoskopi yapılana kadar damardan asit baskılayıcı ilaçlar da verilmeye başlanır. Kişinin genel durumu çok kötü değilse de ileri tetkikler istenir ve sonuçlara göre ileri müdahaleler için planlamalar yapılır. Kişinin hayati fonksiyonları elverdiğinde ise kanamanın nedeninin araştırılması için en kısa zamanda gastro duodenoskopi işlemi yapılır. Endoskopik işlemin amacı hem kanamanın sebebini netleştirmek hem de kanamaya endoskopik müdahaleyle tedavi etmektir. İlaçlarla ya da endoskopik müdahalelerle kanaması durmayan kişilerde cerrahi tedaviler de nadir de olsa gerekebilir.

Mide kanamasında ilk yardım

Mide ağrısının da eşlik ettiği kanamalarda kişiye ağrısını azaltması için ile ağrı kesicilerin verilmesi, yemek yedirilmesi veya süt içirilmesi mideye daha çok tahribat vereceğinden dolayı kesinlikle yapılmaması gereken bir müdahaledir. Mide kanaması kişinin hayati fonksiyonlarını oldukça kötüleştirecek bir duruma getirdiyse (halsizlik, baş dönmesi, bayılma gerçekleştiyse) kişi en kısa zamanda hastane ortamına getirilmelidir. Hafif şiddette bir kanamada ise yani kişi dışkısının renginin koyulaştığını fark ettiğinde veya ağızdan kahve telvesi şeklinde kanlı kusma olduğunda en kısa zamanda yemek yemeyi keserek hekime başvurmalıdır.

Mide kanaması sonrası beslenme

Mide kanamasından sonra kişinin daha düzenli ve mideye dokunmayan gıdalarla beslenmesi gerekir. Yani yoğun baharatlı gıdalar, kafeinli ve gazlı içeceklerden uzak durması önem taşır. Ağrı kesici kullanımını azaltmak gerekir. Ama bu ilaçların kullanılması mutlaka gerekli görülüyorsa, mide asidini baskılayan mide koruyucu ilaçlarla (proton pompa inhibitörleri, anti-asit ilaçlarlar gibi) birlikte kullanmasında fayda vardır. Kişinin stresli bir yaşamı varsa bu yaşam tarzını değiştirmesi de fayda sağlayabilir.