Yazı İçeriği
Bitkisel karışımlar öksürüğe iyi gelir mi? Öksürük tedavisinde nelere dikkat edilmeli?

Öksürüğe ne iyi gelir?

Öksürük, aslında boğaz ve solunum yollarını temizlemeye yarayan faydalı bir reflekstir. Ancak genellikle sonbahar ve kış aylarında sıkça görülen öksürük bir semptom halini alabildiği gibi, birçok hastalığın da önemli bir belirtisi olabilir. Özellikle 8 hafta boyunca dinmeyen öksürüğün mutlaka dikkate alınması gerekir. Öksürük genellikle üst ve alt solunum yollarındaki iritasyon sonucu görülür. Ayrıca zatürre, akut ve kronik bronşit, amfizem, astım bronşektazi ile tüberküloz gibi akciğerlerin hemen hemen tüm hastalıklarında ortaya çıkabilir. Akciğer tümörleri ve akciğerlere bağlı bazı sorunlar da öksürüğe neden olabilir.

Ayrıca sinüzit, çeşitli alerjik hastalıklar ve kalp yetersizliği gibi akciğere bağlı olmayan hastalıklar ve bazı tansiyon ilaçları da öksürük yapabilir. Bazen geniz akıntısı veya kulak kiri bile öksürüğe yol açabilir. Buşonun, yani kulak kirinin temizlenmesiyle öksürük ortadan kalkabilir. Sigara içen kişiler de öksürüklerini genellikle ‘sigara öksürüğü’ olarak tanımlar ve pek önemsemezler. Ancak bu kişilerde uzayan öksürüklerde tümör olasılığını da göz önüne alarak radyolojik tetkik yapılması gerekir.


Bitkisel karışımlar öksürüğe iyi gelir mi?

Halk arasında uzayan öksürüklerde kullanılan bal ve zencefil karışımı bazen öksürüğü yumuşatabilir ve balgamın daha kolay çıkmasına yarayabilir. Ancak bu tür karışımlara mucizevi anlamlar yüklemek de doğru değil. En iyi balgam söktürücünün bol su içmek olduğu unutulmamalı. Dolayısıyla öksürük sorunu yaşandığında gün boyunca en az 2 litre su içilmesinin asla ihmal edilmemesi gerekir.

Öksürük tedavisinde nelere dikkat edilmeli?

Öksürüğün tedavisi altta yatan nedene yönelik uygulanır ve sorun genellikle birkaç gün içinde geçer. Sigara ve hava kirliliği gibi boğazı tahriş eden faktörler ortadan kaldırıldığında öksürük çoğunlukla kesilir. Eğer öksürük bakteriyel enfeksiyon nedeniyle oluşmuşsa genellikle 1 haftalık antibiyotik tedavisi yeterli olur. Ancak altta yatan hastalık tedavi edilmezse öksürük de çoğunlukla dinmez. Örneğin akciğer tüberkülozu olan bir kişide tüberküloz hastalığına yönelik tedavi uygulamazsa öksürük de uzayıp sürer. Bu nedenle tedavide öksürüğü kesmek kadar nedeninin de bulunup tedavi edilmesi son derece önem taşır.