Yazı İçeriği
Birinci derece akrabalarınızda bu kanserler varsa… Rahim kanserinde düzenli kontrol önemli... Rahim kanseri erken teşhis edilebiliyor Rahim kanseri ameliyatından sonra cinsellik...

Rahim kanseri nedir?

Rahim kanseri, rahmin iç tabakasından köken alan bir kanser türü. Genellikle 50 yaş civarı kadınlarda ve menapoz döneminde görülüyor. Ancak, son yıllarda daha genç yaş grubu kadınlarda da eskiye göre daha sık görülmeye başlandı. Rahim kanserleri genellikle erken belirti verdiklerinden teşhisleri de erken evrede oluyor. Özellikle, menopoz dönemindeki bir kadında vajinal kanama olması bunun en erken ve en önemli belirteçlerinden biri. Bunun dışında, menopoza girmemiş kadınlarda adetin uzun sürmesi veya miktarının çok olması, adet dışındaki kanamalar böyle bir hastalığın habercisi olabiliyor.


Birinci derece akrabalarınızda bu kanserler varsa…

Rahim kanserleri genellikle yüksek kilolu, şeker hastalığı olan ve yüksek tansiyonu hastalığı olan kadınlarda daha sık görülüyor. Birinci derece akrabalarında rahim, yumurtalık, meme ve sindirim sistemi kanseri öyküsü olan kadınların ise rahim kanseri açısından sağlıklarına bir kat daha fazla önem vermeleri gerekiyor. Rahim kanserinin erken teşhisinde bir diğer önemli durum ise periyodik jinekolojik muayenelerin yapılmasıdır. Bu muayeneler esnasında yapılan ultrasonografik inceleme ile rahim kalınlığı ölçülerek bir kanıya varmak mümkün olabiliyor. Rahim içi kalınlığının fazla olması halinde rahim kanseri olup olmadığının anlaşılmasında altın standart o bölgeden alınacak olan biyopsidir.

Rahim kanserinde düzenli kontrol önemli...

Kadınların rahim kanserlerinde risk grubundan uzak durmaları için dahili konsültasyonlarını da ihmal etmemeleri, kan şeker düzeylerini, ağırlık artışlarını, tansiyonlarını dikkatli ve düzenli bir biçimde kontrol ettirmeleri gerekiyor.

Rahim kanseri erken teşhis edilebiliyor

Rahim kanserleri genellikle erken teşhis edildiklerinden tedavide başarı şansı da çok yüksek olan kanser türleri arasında yer alıyor. Genellikle rahim ve duruma göre yumurtalıkların alınması ile sorun büyük oranda ortadan kaldırılıyor. Bu operasyonlar eskiden açık (keserek) ameliyatlarla yapılırken, günümüzde kapalı yöntemler ön plana çıkmıştır. Kapalı yöntemler laparoskopi veya robotik cerrahi olarak tanımlanıyor. Rahim kanseri ameliyatları günümüzde gittikçe artan bir yoğunlukla robotik cerrahi yöntemiyle yapılıyor. Operasyon bu şekilde gerçekleştirildiğinde hastalar genellikle operasyon sonrası ilk gün taburcu ediliyor ve yaklaşık bir hafta içerisinde normal yaşamlarına ve iş hayatlarına dönebiliyorlar.

Rahim kanseri ameliyatından sonra cinsellik...

Rahimin alınması ile kadın regl adet ancak menopoza girmiş de sayılmıyor. Şayet yumurtalıklar da alınırsa menopoza girmiş sayılıyor. Öte yandan rahmi alınan kadınların cinsel yaşamları normalden pek farklılık göstermemesi gereğine karşın, bazı kadınlar rahimleri alınınca cinsel yaşamlarının da biteceği endişesiyle yaşıyorlar ve bu da onları olumsuz yönde etkileyebiliyor. Rahimi alınmış bir kadının normal cinsel yaşamına dönmesi ortalama bir - bir buçuk ay aralığında gerçekleşebiliyor. Bir ay sonundaki kontrolünde jinekolog herhangi bir problem görmez ise cinsel perhize son verdiriyor. Ancak, bu konuyu hekimin hastasına çok detaylı anlatması gerekiyor.

Rahim kanserinde üzerinde durulması gereken en önemli konu sağlığa dikkat edilmesi, rutin kontrollerden kaçmamak, olası adet düzensizliği veya menapoz sonrası kanamalarda mutlak jinekologa gidilmesi gerekliliğidir. Bu konulara, bir de ailesel kanser yükü olan kadınların iki kez dikkat etmeleri ve kendilerini sürekli koruma altında tutmaları gerekiyor.