Yazı İçeriği
Şaşılık nedir? Ateşli hastalıklar şaşılık nedeni olabilir Göz tembelliğini önlemek için… Yalancı şaşılık nedir? Şaşılık tedavisi

Şaşılık belirtileri

Çocuklarınızın üzerine titriyor, adeta gözlerinin içine bakıyorsunuz… Peki göz muayenelerini düzenli yaptırıyor musunuz? Erken yaşlarda göz muayenesi kritik önem taşır. Bu sayede çocukluk döneminde sık rastlanan ancak gözden kaçabilen bazı hastalıkların teşhisinin mümkündür. Onlardan biri de, hafif seviyede olduğunda fark edilemeyebilen ancak çok iyi bir muayene ile tespit edilebilen şaşılık. Şaşılığın tedavisinde gecikilmemesi gerekir. Ne kadar erken düzeltilir ise görme gelişimi o kadar iyi olur. Ancak bunun için çocuğun muayenesinin çok iyi yapılabilmesi ve kayma miktarının ve göz hareketlerinin çok iyi değerlendirilmesi gerekir.


Şaşılık nedir?

Çocukluk döneminin sık rastlanan hastalıklarından olan şaşılıkta; gözlerden biri istenilen cisme odaklanırken, diğeri içe, dışa ya da yukarıya doğru kayabilir. Toplumda görülme sıklığı yüzde 2-4 olan şaşılık zamanında tedavi edilmediğinde, çocuklarda okul başarısından özgüven kaybına dek birçok soruna yol açabilirken, göz tembelliği gibi çok daha önemli bir hastalığa neden olabilir.

Ateşli hastalıklar şaşılık nedeni olabilir

Günümüzde şaşılığın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, gelişiminde düşme ve trafik kazası gibi kafa travmalarından geçirilen beyin ameliyatlarına, genetik faktörlerden kas felçlerine hatta ateşli hastalığa dek birçok faktör rol oynar. Şaşılık doğumdan sonra erken bebeklik döneminde görülebildiği gibi daha sonra da ortaya çıkabilir. Ailede ve yakın akrabalarda var ise yenidoğan bir bebekte gelişme olasılığı artar. Katarakttan göz tümörlerine dek birçok ciddi göz hastalığının ilk bulgularından biri de olabilir. Bu nedenle erken teşhis edilmesi ve nedeninin belirlenmesi önemli.

Göz tembelliğini önlemek için…

Çocuklarda görme gelişimi 7-8 yaşına kadar devam eder ve bu süre içerisinde ortaya çıkan problemler zamanında düzeltilmezse görme gelişimini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle erken tanı ve tedavi önem taşır. Göz tembelliği gelişimini önlemek, normal göz hareketlerini sağlamak ve her iki gözün aynı objeye odaklanmasını sağlamak için şaşılık sorunu olanların yakın takip edilmesi ve mümkün olan en erken dönemde tedavilerine başlanması gerekir.

Yalancı şaşılık nedir?

Çocukta belirgin bir şaşılık olduğunda aile ve yakınları bu durumu hemen fark edip göz muayenesine götürürken, bazı türlerinde ise çocuk başını belli bir pozisyonda tutarak bakmaya çalışır. Yalancı şaşılık ve gizli kayma gibi durumlarda teşhiste gecikmeler olabilir. Bazı bebeklerin burun kökü geniş ve basık olur, ayrıca gözlerin buruna yakın kısmında bir cilt katlantısı bulunur. Bu katlantı şaşılık izlenimi yaratabilir. Ancak bu görüntü gerçek bir şaşılık değil. Buna ‘yalancı şaşılık’ denir. Bu durum genellikle çocuğun büyümesi ile kaybolur. Ancak iyi bir göz muayenesi yapılmadan tanısı konamaz. Bu gibi durumlarda herhangi bir göz probleminden şüphelenildiğinde çocuk vakit geçirmeden bir göz hekimine götürülmelidir. Göz muayenesi ile şaşılık olup olmadığı anlaşılır.

Şaşılık tedavisi

Şaşılık ne kadar erken düzeltilirse görme gelişimi o kadar iyi olur. Bazen gözlükle kayma azalır ancak tamamen düzelmez ise cerrahi olarak düzeltilmesi gerekir. Bazı durumlarda birden fazla ameliyat gerekebilir. Özellikle göz kaslarında felç nedeniyle oluşan şaşılıklarda gözlerin en çok kullanıldığı pozisyonlarda kaymayı gidermek, varsa baş pozisyonunu düzeltmek amaçlanır.