Yazı İçeriği
Ağrı hissediliyor mu? Çocuğunuzu diş doktoruna götüremiyorsanız… Sedasyon uygulamasında merkeze dikkat!

Diş tedavisinde sedasyon kullanımı

Sakinleştirmek anlamına gelen sedasyon, tıpta sıklıkla kullanılıyor. Tıpta genel anestezi uzmanı tarafından uygulanan sedasyon, sedatif ilaçlarla tüm reflekslerinin korunarak, derinliği kontrollü olarak ayarlanabilen uyku halidir. Diş tedavilerinde de kullanılan sedasyon, özellikle diş hekimi fobisi olanlar tarafından tercih ediliyor. Sedasyon yöntemi, diş doktoru fobisini yenmede bir alternatif olarak sunuluyor.


Ağrı hissediliyor mu?

Sedasyon ile uyutulan kişi, her ne kadar derin uykuda olsa da söylenenleri anlayabiliyor, verilen komutları uygulayabiliyor. Uygulama sırasında kişinin ağrı duyması engellenmiyor fakat rahatlaması sağlanıyor. Bu da özellikle diş hekiminden korkan kişiler için kolaylık sağlayabiliyor. Diş tedavisinde kullanılan aletlerin sesini duymak istemeyen hatta mide bulantısı yaşayan kişiler sedasyon ile rahatlatılabiliyor. Durum hekim açısından da fayda sağlayabilir. Çünkü bu yöntem, kesici aletler ağzındayken kişinin korkuyla ani hareket etmesini ve kendisine zarar vermesini önlüyor. Örneğin; diş çekecekse önce kişiye lokal anestezi yapılıyor, ardından sedasyon uygulanıyor. Rahatlayan kişi, ağzını açık tutabiliyor, yutkunabiliyor, soluk alıp verebiliyor ve uyaranlara cevap verebiliyor. İşlem lokal anesteziye göre daha uzun sürüyor. Ancak kişi yapılan hiçbir işlemi hatırlamıyor.

Çocuğunuzu diş doktoruna götüremiyorsanız…

Çocukların diş tedavilerinde de sedasyon önemli bir yer tutuyor. Çünkü özellikle çocukları istemedikleri bir işleme zorlamak, hayatları boyunca devam edecek bir diş hekimi fobisine neden olabiliyor. Hamilelerde ise heyecandan ötürü erken doğum ya da düşük ihtimali olabildiğinden, riski azaltmak için bu yöntem uygulanıyor.

Sedasyon uygulamasında merkeze dikkat!

Sedasyon diş tedavilerinde genellikle cerrahide kullanılıyor. Sedasyonun riski çok düşüktür. Genel anestezi yapılamayan ya da sakınca olan kişilere sedasyon uygulanmıyor. Ayrıca kalp rahatsızlığı gibi belirli sağlık sorunu olanlara da önce tetkikler yapılması şartıyla uygulanabiliyor. Diş tedavisinde sedasyon nedeniyle sadece bir komplikasyon gelişebiliyor. Bu komplikasyon, kişi ya da hekimden kaynaklanan bir nedenden dolayı, anestezi aralığının iyi ayarlanamaması ve buna bağlı solunumun durması riskidir. Böyle bir durumda kişiyi genel anesteziye alacak bir düzenin merkezde bulunması gerekiyor. O nedenle sedasyon işleminin uygulanacağı tedavi merkezinin donanımlı bir yer olması olası riskleri en aza indiriyor.