Yazı İçeriği
Selülit nasıl geçer? Neden bazı kadınlarda daha çok görülür? Kahve ve sigaraya dikkat Hareketsiz yaşam selülite neden oluyor

Selülit nedir?

Selülit özellikle kalça, bacak ve uyluk bölgesinde ortaya çıkan, kadınlarda daha sık görülen, derinin alt tabakasındaki yağ dokusunun bağ dokuları arasında sıkışması sonucunda oluşan bir hastalıktır. Derinin üst kısmı yağ dokusunun sıkışması nedeniyle portakal kabuğu görünümünü alır. Hareketsizliğin neden olduğu selülit, kadınların hem sağlıkları hem de estetik anlamda önem verdikleri bir sorun.


Selülit nasıl geçer?

Bu sorun sadece spor yaparak tedavi edilemez. Hatta vücudun belirli bölgelerini fazla çalıştıran ve düzensiz yapılan sporlar selülit oluşumunu artırabilir. Bu soruna karşı en etkili sporlar yüzme ve tempolu yürümedir. Düzenli jimnastik, bisiklete binmek ve dans etmek de sorunu azaltabilir.

Selülit tedavisinde birçok cihaz kullanılabilir. Ancak bu aletler daha çok bölgesel incelme ve yağ dokusunun parçalanması şeklinde etki eder. En etkili yöntem kan dolaşımını ve lenf drenajını sağlayan masaj aletleri ile masaj yapılmasıdır. Ancak bu yöntem geçicidir. Ayrıca lazer ve masaj, radyofrekans, ultrasonik kavitasyon da tedavide kullanılan yöntemler arasında yer alır.

Neden bazı kadınlarda daha çok görülür?

Genetik etkenler, ergenlik, gebelik, menopoz, obezite, tiroit bezinin yavaş çalışması, varis ve venöz yetersizlik gibi damar hastalıkları, yaşla birlikte bağ dokusunun zayıflaması, kilo alımı, egzersiz yapmama, sigara, rafineri ürünleri ve fazla şeker tüketimi, idrar söktürücü ve müshillerin gelişigüzel kullanımı, doğum kontrol hapları (yüksek östrojen hormonu içerenler) selülit oluşumuna neden olabilir.

Kahve ve sigaraya dikkat

Selülit, derinin üzerindeki portakal kabuğu görünümüyle ortaya çıkar. Tıpta ‘deri altı yağ dokusunun iltihabı' diye ifade edilir. Ama burada, mikrobik bir iltihap söz konusu değildir. Kişi kilo aldığında, derisinin altındaki yağ hücreleri şişer ve derinin dış görüntüsünü bozar. Derisi ince olan kadınlar ise bu durum daha fazla görülür. Çünkü ince deri yapısına sahip kadınlarda deriyi içeriye bağlayan bağ sistemi deriyi içeri çeker, yağ hücrelerinin şişmesiyle de bozuk görünüm ortaya çıkabilir. Derinin inceliği aşırı sigara, kahve ve tuz tüketimiyle birleşince, selülitli dokunun görünümü de artabilir. Sorun en çok bacaklarda, basen bölgesinde, daha az olarak da kol ve sırt bölgesinde ortaya çıkar.

Hareketsiz yaşam selülite neden oluyor

Hareketsiz yaşam biçimi, yanlış beslenme alışkanlıkları, sigara ve alkol kullanımı, hızlı kilo alıp-verme, sürekli bacak bacak üstüne atıp oturma, çok dar pantolon ve diz altı çorap giyme, stres, gebelik, bazı ilaçlar (hormon, alerji hapları, antitiroid, betablokerler), az su içme, fazla tuzlu beslenme, kabızlık ve varisler selülit oluşumuna yol açan etkenler arasındadır. Ayrıca baldır kaslarının fonksiyonlarını bozarak kas pompa mekanizmasında hasara neden olan yüksek topuklu ayakkabılar giymek ve kan dolaşımında anormalliği (staz) artıran aynı pozisyonda (oturur/ayakta) uzun süre durmak da selülit oluşumu sürecini etkileyen durumlardır.

Doğum sonrası emzirme, selülitler için son derece faydalıdır, kilo kaybına da yardımcı olur. Bu dönemde emziren anneler kimyasal içerikli ürünleri çok fazla kullanmamalıdır. Normalden fazla sıvı tüketimi önemlidir. Tuz kullanımında dikkatli olunmalı, aşırı tuzlu beslenilmemelidir.