Yazı İçeriği
Sigara sesi kalınlaştırıyor Ses kısıklığı 1 haftadan fazla sürüyorsa… Ses kısıklığı neden olur? Sigarayla bağlantılı ses kısıklığı ne zaman ortaya çıkar? Ses kısıklığı tedavisinde 3 seçenek Mikroskopik ses cerrahisi sesin kalitesini iyileştiriyor

Ses kısılması da ses kalınlaşması da bir sorun

Ses kısıklığı hemen herkesin yılda en az 1 kez yaşadığı bir rahatsızlık. Üst solunum yolu enfeksiyonları, alerjiler, çevresel uyaranlara maruz kalma ya da maçta tuttuğunuz takımı desteklerken şiddetle bağırma gibi pek çok etken ses kısıklığı nedeni olabilir. Ses kısıklığına en sık yol açan faktörlerden biri de; sigara kullanımı. Erkekler sigara nedeniyle sesleri kalınlaştığında daha karizmatik olarak algılandıklarını düşündükleri için doktora başvurmaz. Muayene olmaya karar verdiklerinde ise geç kalmanın faturasını ağır öderler. Çünkü sigara kullanımı nedeniyle sesi kalınlaşan erkeklerde genellikle gırtlak kanser şüphesi ön planda olur. Bu kanser türü erken evrede ses kısıklığı şikayeti yapar. Geç evrede ise ses kısıklığının yanı sıra solunum güçlüğü, boğaz ağrısı, kulağa vuran ağrı ve yutma güçlüğü ortaya çıkabilir.


Sigara sesi kalınlaştırıyor

Erkeklerdeki ses kalınlaşmasının en önemli nedeni yoğun sigara kullanımıdır. Günde bir paketin üzerinde sigara kullanımı ses tellerinde ödem oluşturur ve sesin kalınlaşmasına neden olur. Uzun süre sigara kullanımı sadece ödem nedeniyle seste kalınlaşma ile kalmaz, aynı zamanda ses tellerinde kansere dönüşebilen çok kalıcı değişikliklere yol açabilir. Sesin her türlü değişikliği ses bozukluğudur. Bu nedenle ister kalınlaşsın isterse kısılsın, alarma geçilmesi gereken bir durumu oluşturur. Bu dönem yapılacak olan KBB muayenesi, erken konulan tanı yüzde 100’e yakın bir başarı getirir.

Ses kısıklığı 1 haftadan fazla sürüyorsa…

Her türlü ses kısıklığı ve ses değişikliğini ihmal etmemek gerekir. Ses kısıklığı tedavisinde geç kalındığı zaman tedavi yöntemlerinin başarı şansı düşer. Örneğin erken dönemde ağız içinden yapılacak lazer cerrahisi veya radyoterapi son derece başarılı sonuçlar verirken geç dönemde gırtlağın tamamen alınması bile yüz güldürücü sonuçlar veremeyebilir. Dolayısıyla sesimizdeki en ufak değişikliğin bir hafta uzaması durumunda hemen KBB hekimine başvurmanız ileride karşınıza çıkabilecek kanser gibi hastalıklara karşı önlem almanızı sağlar.

Ses kısıklığı neden olur?

Ses kısıklığına yol açan nedenler:

  • Yoğun sigara kullanımı,
  • Üst solunum yolu enfeksiyonları,
  • Sesi yanlış kullanmak,
  • Aşırı sıcak içecekler,
  • Alerjiler,
  • Alkol kullanırken susuz kalmak ses kısıklığına yol açar.

Sigarayla bağlantılı ses kısıklığı ne zaman ortaya çıkar?

Sigara içen kişilerde ses kısıklığı özellikle orta yaş ve sonrasında ortaya çıkar. Sigaranın yapmış olduğu toksik etki ile ses telinde oluşan ödem ince kadın ses tellerini kalın erkek ses telinden daha kalın bir hale getirir. Yoğun sigara kullanımının etkileri özellikle orta yaştaki kadınlarda sabah kalktıklarında seslerinin erkek sesi gibi çıkması, günün ilerleyen saatlerinde ise sesin yavaş yavaş düzelmesi şeklinde görülür. Dolayısıyla sigara içen kadınların sesleri erkek sesinden daha kalın çıkar. Zamanla erkek sesi ile konuşma geri dönüşümsüz bir hal alır.

Ses kısıklığı tedavisinde 3 seçenek

Ses kısıklığında 3 farklı tedavi yöntemine başvuruluyor; ilaç tedavisi, ses terapisi ve ses cerrahisi. Reflü, alerji ve enfeksiyon hastalıklarında genellikle ilaç tedavisi uygulanırken, nodül gibi sesin yanlış kullanımı sonucu oluşan hastalıklarda ise ses terapisine başvuruluyor. Ancak birçok ses kısıklığında uygulanan yöntem cerrahi tedavi oluyor. Sigara kullanımına bağlı oluşan gırtlak veya ses teli tedavisi ise genel anestezi altında mikroskopik lazer cerrahisi yöntemiyle yapılıyor.

Mikroskopik ses cerrahisi sesin kalitesini iyileştiriyor

Ses teli ameliyatları hemen her zaman ses kalitesini iyileştirmek için yapılır. Mikroskopik ses cerrahisi, lazer gibi yüksek teknolojiye dayalı cihazların da yer almasıyla birlikte kişiler açısından güvenilir ve tedavi başarısı yüksek bir yöntem oldu. Kişiler hastaneden aynı gün taburcu olabilir ve ortalama 3 gün sesini kullanmaktan kaçınması gerekir. Ancak olumsuz bir tabloyla karşılaşmamak için operasyonun mutlaka ses konusunda deneyimi olan KBB uzmanları tarafından yapılması gerekir.