Yazı İçeriği

Ses kısıklığına boğaz ağrısı da eklenebilir

Polip oluşumundan kansere, psikolojik sorunlardan çok konuşmaya kadar birçok faktör ses kısıklığı sebebi olarak karşımıza çıkabilir. Ses kısıklığına neden olan ve en çok rastlanan 8 durumu şöyle sıralayabiliriz.

Enfeksiyon kaynaklı ses kısıklıkları: Vücudumuzda oluşan enfeksiyonlar arasında üst solunum yollarını tutanlar ilk sırada yer alır. Sıcak soğuk farklılıkları yani üşütme sonucu oluşan bu enfeksiyonlar bazen doğrudan ses tellerinin olumsuz etkilenmesine neden olur. İlk olarak seste kısılma yaşanır. Bazen bu durum sadece ses kısıklığıyla yaşanıp sona ererken bazen de ses kısıklığına burun tıkanıklığı, öksürük ve boğaz ağrısı gibi şikayetler de eklenebilir. Sıcaklık farklılıkların yoğun olarak yaşandığı bu günlerde ses kısıklığıyla başlayan hastalıkların görülme sıklığı da hızla artar. Bu durum da hastanın doktor tarafından görülen uygun tedavinin yanı sıra bir süre kesinlikle konuşmaması da gerekir.

Reflü: Reflü, ses kısıklığına neden olan önemli bir etken. Reflü sırasında mide asidi yemek borusundan çıkarak boğaza ulaşır. Gırtlağa gelen mide asidi ses tellerini tahriş ederek ses kısıklığına neden olur. Özellikle geç saatte yemek yiyip yatanlarda reflü sorunu, boğazda yanma ve ses kısıklığını beraberinde getirir. Bu hastalar çoğu zaman reflü olduklarını bile fark etmeyebilir. Sıklıkla farenjit ile karıştırılır. Ancak altta yatan sebep reflü ortadan kaldırılmadıkça tedavide sonuca ulaşmak mümkün olmaz. Bu hastaların bazı kurallara mutlaka dikkat etmeleri gerekir. Beslenme tarzlarını mutlaka düzenlemeleri, yağlı, acılı, ve asitli yiyeceklerden uzak durmaları, taze sarımsak- soğan yememeleri, fazla kahve içmemeleri ve uykudan 4 saat önce, yemeklerini yemiş olmaları gerekir. Yattıklarında mide asidinin yukarı kaçışı dolayısıyla ses kısıklığı oluşacağından yatma pozisyonuna dikkat edilmeli.

Ses teli tümörleri: Ses kısıklığı, mutlaka önemsenmesi ve göz ardı edilmemesi gereken bir sorun. Bir haftadan uzun süren ses kısıklıklarında mutlaka hekime görünmek gerekir. Çünkü ses tellerinin üzerinde iyi ya da kötü huylu tümörler gelişebilir. Yavaş yavaş gelişen bu tümörler gelişen bir ses kısıklığıyla ortaya çıkabilir. Özellikle sigara içenlerde rastlanan bu tümörler erken teşhis edildiğinde tedavi şansı artar. Sigaranın içerisinde yer alan kanserojen maddeler yoğun olarak geçtikleri bölge olan nefes borusunu kaplayan yüzey hücreleri bozar ve zaman içerisinde kötü huylu tümör oluşumuna neden olur. Ses telleri üzerinde oluşan bu tümörler yutma güçlüğü, boğazda takılma hissi ve kuru öksürük gibi belirtiler de yaşatır. Ses telini tutan tümörler kısıklığa neden olarak kendini belli eder. Ancak tümör ses telini tutmadıysa belirtilerin hasta tarafından fark edilmesi de gecikebilir. Boğazda takılma hissi, yutma zorluğu vs. gibi yakınmalar da bu bakımdan önemli.

Polipler ve Nodüller: Tümörlerin yanı sıra sesini yanlış kullananlarla, ses sanatçısı, öğretmen, avukat ya da seyyar satıcı gibi sürekli yüksek sesli konuşanların ses tellerinde polip denilen oluşumlar ya da nodül adı verilen kalınlaşmalar gelişebilir. Bu polipler ya da nodüller erken dönemde yakalandığında ses istirahati, ilaç tedavisi ya da ses terapisiyle tedavi edilebilir. Ancak belli bir kalınlığa ulaştığında mutlaka cerrahi operasyonla temizlenmesi gerekir.

Zorlama kaynaklı ses kısıklıkları: Kronik ses kısıklıklarının yanı sıra sesini zorlayanlarda akut ses kısıklıkları da oluşabilir. Maç sırasında fazla bağıran ya da bir sunumda yüksek sesle konuşanlarda da, sesini kontrolsüz ve tahriş edercesine kullananlarda da ertesi gün ses kısıklığı yaşanabilir. Ancak bu durum 2-3 gün ses istirahati sonrasında düzelir.

Psikolojik kısılmalar: Ses kısıklığı aynı zamanda psikolojik bir sorun olarak da karşımıza çıkabilir. Ancak bu durum biraz daha farklı. Öyle ki bazı hastalar sesleri kısık olmadığı halde dikkatleri üzerlerine çekmek için alçak sesle konuşarak seslerinin kısıldığını söyler. Hatta ses kısıklığı yaşadıklarına kendileri de inandıkları için doktora bile giderler. Organik bir neden olmadığı halde sesinin kısıldığını düşünen bu kişilerin psikiyatri konsültasyonuna gereksinimleri olabilir.

Ses Tellerinin Felçleri: Hareketli organlar olan ses tellerinin felcine neden olan bazı hastalıklarda da ses kısıklığı olabilir. Ses tellerinde felç saptanırsa sebeplerini etraflıca incelemek ve tedaviyi nedene göre planlamak gerekir.

Hormonal nedenler: Özellikle ergenlik döneminde ve bazı özel durumlarda değişen hormon seviyeleri ses kısıklığına neden olabilir.