Yazı İçeriği
Sinüzit nasıl oluşur? Sinüzit belirtileri nelerdir? Kronik sinüzitin sebepleri neler? Kronik sinüzit tedavi edilmezse ne tür sorunlara neden olabilir? Sinüzitin ameliyatla tedavisi Sinüzit astımı tetikleyebilir Sinüzit ve alerjiyi karıştırmayın!

Kronik sinüzite dikkat!

Kafatasında yer alan boşluklara sinüs adı verilir. Yanaklarda, alın bölgesinde, her iki gözün arasında ve geniz bölgesinde olmak üzere toplam 15 adet sinüs bulunur. Bu boşluklar sayesinde kafatasının ağırlığı hissedilmez. Sinüsler solunum sırasında havayı süzen üniteyi kendi içlerinde barındırırlar. Burundan alınan hava, saniyeler içinde sinüslerin içine girer, temizlenir, ısıtılır, nemlendirilir ve ideal bir hava olarak hazırlandıktan sonra akciğerlere gönderilir. Sinüsler ayrıca hava yastığı görevi de görür. Bir kaza anında beyin, göz ve kafatasında bulunan hayati damarları korurlar.

Bir viral enfeksiyona bağlı olduğunda kolayca tedavi edilen sinüzit, kronikleştiğinde ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Kronik sinüzit mevsim ayırt etmese de akut sinüzit vakalarında yaz aylarında azalma görülür. Güneşle birlikte enfeksiyonlardan bir nebze uzaklaşılır. Denize girmek ise doğal bir yıkama yöntemi olabilir.


Sinüzit nasıl oluşur?

Her insan hayatı boyunca defalarca sinüzit olabilir. Akut sinüzitlerin hepsinin temelinde bir enfeksiyon bulunur. Kronik sinüzit ise boşlukların buruna açılan kapılarının havalanmaması, kapanması ve iltihabın uzun süre içeride kalması sonucu, sinüslerin içinde polip oluşmasıyla ortaya çıkar. Bu polipler yani burun eti diye tabir edilen oluşumların sinüsleri doldurmasıyla kronik sinüzit meydana gelir. Bu vakalar ilaç tedavisine veya yardımcı destek tedavilerine cevap vermez ve çoğu zaman cerrahi girişim gerekli olur. Akut sinüzitler çekilen sinüs grafileri sonucunda ortaya çıkar. Kronik sinüzitlerde kullanılan sinüs grafisi aynı zamanda 15 sinüsten hangisinin tıkanmış olduğunu gösterir.

Sigara dumanı, direkt olarak burun içinde enflamasyona yol açtığı ve burun temizliği mekanizmasını durdurduğu için rinosinüzit oluşumunda önemli etkenlerden biri. İkinci neden kötü çalışma ortamları; sinüzitin oluşmasına yol açabilir. Bunun aksine iyi havalanan ve ısısı yerinde olan bir çalışma ortamında viral üst solunum yolu enfeksiyonları fazla görülmez. Bunun sonucunda da çalışanların birbirine hastalık bulaştırmalarının önüne geçilebilir. Sinüzit oluşumunun bir diğer nedeni de bağışıklık sisteminin zayıflaması ve bu sistemi bozan hastalıklar rinosinüzit oluşumuna özellikle katkıda bulunmasıdır.

Sinüzit belirtileri nelerdir?

Burun akıntısı, boğazda yanma ve geniz akıntısı gibi belirtiler ile kişiler doktora başvururlar. Fakat bu bulgular tüm viral enfeksiyonlar için aynı olur. Sinüzitten şüphelendirecek en önemli belirti genizden arka tarafa akan yapışkan akıntı ve bu akıntının yeşil ya da sarı renkte olması. Ayrıca sümkürürken mendile boşalan akıntının rengi de tanıda yardımcı olur.

Kronik sinüzitin sebepleri neler?

Kronik sinüzitlerin merkezinde alerji olabilir. Kişinin alerjik yapıda olması, burun etlerinin ve sinüs kapılarının ödem sonucunda şişmesi, havalanmamasıyla kronikleşir. Bir de kişilerde doğuştan ya da sonradan oluşan burun içindeki yapıların, örneğin kıkırdakların eğriliği de havalanma kusuru olarak kronik sinüzite zemin hazırlayabilir.

Kronik sinüzit tedavi edilmezse ne tür sorunlara neden olabilir?

Sinüs denilen boşlular kafatasında yer alır ve hayati organlara çok yakın olması nedeniyle bu organların içindeki iltihaplar tedavi edilmediğinde sonuçları ölümcül olabilir. Bu sonuçların arasında körlük, menenjit, yüz kemiklerinde erime ve deformasyon yer alır. Bir başka komplikasyon ise üst dişlerde dökülme veya köklerinde gevşeme, sert damakta erozyon, üst damak ve çene cerrahisine neden olacak kemik hasarlarıdır.

Sinüzitin ameliyatla tedavisi

Akut sinüzitlerde antibiyotik, burun damlaları ve ateş düşürücü-ağrı kesiciler ile kişiler genellikle 10-14 gün sonra tümüyle iyileşebilir. Hastalık sadece küçük bir kısmında kronikleşir. Kronik rinosinüziti olanlar uzun süreli antibiyotik tedavisi, kortizonlu spreyler ve tuzlu su lavajları ile tedavi edilebilir. Ancak kronik rinosinüzitlilerde, 1-2 ay süren tıbbi tedaviye yanıt alınamadığında; bu tedaviye destek vermek amacıyla endoskopik sinüs cerrahisine başvurulur. Dolayısıyla ameliyat sonrasında tıbbi tedaviye mutlaka devam etmek gerekir.

Sinüzit astımı tetikleyebilir

Her viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının yüzde 2’si rinosinüzite dönüşür. Özellikle grip hastalığında rinosinüzite çok rastlanır. Yıl boyunca özellikle çocuklar 1-2 kez bu hastalıkla karşılaşır. Ancak bu hastalığın zamanında tedavi edilmesi şart. Çünkü rinosinüzit kronikleştiğinde yaşam kalitesini belirgin şekilde bozduğu gibi, bazen çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına da yol açabilir. Kronik rinosinüziti olanlarda astım görülme riski diğer kişilere göre çok daha yüksek oranlarda olur.

Sinüzit ve alerjiyi karıştırmayın!

Özellikle alerjik kişilerde (ev tozu, polen, hayvan tüyü gibi) alerjenlerin etkisi ile çok daha kolay sinüzit tablosu ortaya çıkabilir. Alerji ve sinüzit benzer şikayetlere neden olmalarından dolayı karıştırılabilir. Her iki hastalık da uzun zaman devam eden burun tıkanıklığı, akıntı ve nefes alma güçlüğü ile seyrederken, alerjik nezlede ise bu şikayetlere hapşırma, burun kaşıntısı ve gözlerde sulanma eşlik eder.