Yazı İçeriği
Bulunduğunuz ortamı sıklıkla havalandırın Rüzgardan ve soğuktan korunun Burnunuzu nemlendirin Isı değişikliğinde kıyafetlerinize dikkat! Kaloriferlere ıslak havlu Klimanın nem oranını yükseltin Bol bol su ve meyve tüketin Sigara, burun fonksiyonlarını da durduruyor!

Sinüzit kış aylarını seviyor

Göz çevresinde oluşan şiddetli baş ağrısı, yüzde dolgunluk ve ağırlık, burun ile geniz akıntısı, kuru öksürük, burun tıkanıklığı… Tüm bu şikayetlere neden olan sinüzit, özellikle kapalı ortamlarda daha fazla zaman geçirilen kış mevsiminde daha çok görülüyor. Kapalı ortamlarda havasızlık ve ısıtma sistemleri nedeniyle kuruyan hava, burun mukozasının bağışıklık sistemini zayıflatarak burnu virüs ve bakteri gibi enfeksiyonlara açık hale getiriyor. Üst solunum yolu enfeksiyonu görülme sıklığı kış mevsiminde daha fazla oluyor. Dolayısıyla kapalı ortamlarda bulunmak da enfeksiyonun yayılmasını tetikliyor. Ancak en basit enfeksiyonlar bile sinüzitle sonuçlanabiliyor. 


Bulunduğunuz ortamı sıklıkla havalandırın

Sinüzit kış aylarında daha da artıyor. Havasız odalarda zaman geçirmek ve havalandırma olmaması nedeniyle enfeksiyon riskine maruz kalmak bu artışa yol açıyor. Bu nedenle bulunduğunuz kapalı alanları sık sık havalandırın. Temiz hava almaya özen gösterin.
 

Rüzgardan ve soğuktan korunun

Rüzgarda maruz kaldığımız hissedilir ısı değişikliği ve kuru havayı solumak sinüzit riskini artıran bir diğer nedeni oluşturuyor Bu nedenle rüzgarlı havalarda ağız ve burnunuzu kapalı tutarak burnun kurumasını önlemeniz ve soğuğa maruz kalmaktan kaçınmanız çok önemli.
 

Burnunuzu nemlendirin

Burunda kuruluğun üzerine bir de tıkanıklık ve çevresel faktörler de eklenince, üst solunum yolu enfeksiyonlarını izleyen günlerde sinüzit kaçınılmaz olabiliyor. Bu nedenle burnu suyla sık sık nemlendirmek, çok kurursa nemlendirici sıvılar ya da jeller kullanmak gerekiyor.
 

Isı değişikliğinde kıyafetlerinize dikkat!

Sinüzitten korunmak için dikkat etmeniz gereken bir başka önemli nokta da, terliyken üşümemek ve kapalı ortama girince üzerinizdeki fazlalıkları çıkarmak. Çünkü bir anda gelişen ısı değişiklikleri enfeksiyonlar için zemin hazırlayıcı bir faktör oluyor. Ortam sıcaklığında ani şekilde 6 derece yaşanan değişiklikler sinüzit gelişimine yol açabilen üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini artırıyor. Mikroorganizmalar mukoza bariyerini bu ani ısı değişikliğiyle çok kolay kırıyor ve bakteri ile virüslerin vücuda girmesini kolaylaştırıyor. 
 

Kaloriferlere ıslak havlu

Sıcak ortamlarda hava kuruyor. Kuru hava da burundaki mukozanın bağışıklık sistemini zayıflatarak burnu üst solunum yolu enfeksiyonlarına açık hale getiriyor. Bu durumu önlemek için sıcak ortamlarda kaloriferin peteğine ıslak havlu koymak yeterli olabilir.
 

Klimanın nem oranını yükseltin

Klimalı alanlar da burunda kuruluk hissi yarattığı için burnun mukozasındaki bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden oluyor. Klima sistemlerinde nem oranını optimal ortam havası oranında tutmaya özen gösterin.
 

Bol bol su ve meyve tüketin

Günlük sıvı alımı ağırlıklı olarak içilen su ve meyvelerle olmalı. Taze meyvelerdeki vitamin ve su metabolizmamız yanında bağışıklık mekanizmamız için de önemli.
 

Sigara, burun fonksiyonlarını da durduruyor!

Sigaranın içindeki maddelerin kanserojen olmalarının yanı sıra bakteri ve virüsler için bir bariyer olan burun mukozasına yıkıcı etkisi de oluyor. Burun mukozası ve sinüslerin içini döşeyen mukoza devamlılık gösteriyor. Harika bir nemlendirici, kaygan ve partikülleri tutucu fonksiyonu var. Sigara, bu fonksiyonları durduruyor. Bu nedenle sigara içmemek, içilen ortamlardan da mutlaka uzak durmak gerekiyor.